Přijedeme zpátky s penězi, které nás zabezpečí na spoustu let, slibovali si.

Chyba lávky.

Do Česka dorazila recese a Mongolové či Vietnamci byli první na ráně, kteří skončili na ulici. Ocitli se bez peněz, bez střechy na hlavou, a protože to přišlo nečekaně, i bez prostředků na cestu domů. V pozici nevítaných ilegálů. Jejich oprávnění k pobytu u nás je totiž vázáno právě na to, že mají práci.

„Pro takové lidi je jediné východisko – kývnout na nabídku černé práce a života načerno, nechat se třeba i vykořisťovat za cenu minimálního přivýděleku. Hrozí, že hlad a bída doženou ke zločinu i ty, kteří ke zločinu nemají otevřené dispozice,“ varuje Milan Daniel z Chrudimě, aktivista organizace Most pro lidská práva, která se touto problematikou zabývá.

Ve východních Čechách žije odhadem 30 tisíc cizinců. Jen v Pardubickém kraji od listopadu kvůli ekonomické krizi ztratilo práci kolem 1500.
Firmy, které je sem pozvaly, je jednoduše vyždímou, odhodí a vůbec se nemusejí starat o jejich další osud a návrat domů.

„Podle mého názoru by se měl vytvořit podobný garanční fond, do jakého dnes musí přispívat cestovní kanceláře pro případy, kdy jejich klienti zůstanou nedobrovolně v zahraničí. Firmy by složily za každého člověka určitou kauci, která by se jim vracela v případě bezproblémového návratu pracovníka do vlasti,“ dodal Daniel z Mostu pro lidská práva.