Vzhledem kprůtahům, které panují vdokončení stavby silničního obchvatu, což vede kdopravnímu přetížení centra města, zvažuje totiž sdružení Za obchvat tak zvanou občanskou neposlušnost. Otéto možnosti informoval na ustavující valné hromadě sdružení člen výboru Za obchvat Jiří Vít. Protest by měl spočívat vtom, že se členové sdružení a jeho příznivci sejdou ujednoho zpřechodů pro pěší na dopravně přetížené ulici T. G. M. a budou po dobu přibližně deseti minut přecházet sem a tam, čímž zablokují dopravu.

Podle Víta by však ktakové formě protestu došlo teprve tehdy, když všechna jednání odokončení stavby silničního obchvatu města nebudou úspěšná a všechny možnosti vyčerpány. Na formu protestu se názory občanů iřidičů motorových vozidel rozcházejí. Na zmiňované valné hromadě vyjádřil zřetelný nesouhlas stouto formou protestu například exsenátor Petr Fejfar. „Do takové akce bych rozhodně nešel, protože nemá smysl,“ nechal se tehdy slyšet Fejfar a navrhl oslovit všechny obyvatele města kvytvoření lidského řetězu podél frekventované komunikace.

Naopak starosta Tomáš Hubka by protest podpořil stím, že by do něj šel sám za sebe, nikoliv za radnici. Řidič nákladního vozidla Josef Šír zJaroměře, kterého Deník zastihnul před Penny Marketem, si myslí, že se musí hledat stále jiné řešení a protest je až poslední možností. „Pokud by to kněčemu vedlo, proč ne. VNáchodě stojím vkolonách idvacet minut, tak těch deset klidně vydržím,“ prohlásil řidič. Jedna zobyvatelek města, která nám nechtěla prozradit své jméno, je kblokování dopravy skeptická. „Samozřejmě mně vadí ta příšerná doprava ve Skalici. Úplně lituji ty lidi, co bydlí vulici knáměstí. Je to hrozné, že se nic neděje a obchvat stále není dokončený. Myslím, že protest je dobrý, ale úředníci jsou už tak otrlí, že snimi nic nehne,“ domnívá se obyvatelka města. Vsoučasné době se čeká na nový znalecký posudek související sfinančním odstupným za provozovnu sběrných surovin, která stojí vtrase obchvatu a brání vjeho dokončení. Tento posudek vypracuje advokátní kancelář Petra Šťovíčka vPraze, který zastupuje majitele sběrny. Odhad bude tržní a dosáhne výše zhruba 20milionů korun. Pokud ho bude akceptovat ministerstvo financí, nic nebrání tomu, aby byl obchvat dokončen a přibližně vměsíci červnu otevřen. Nový znalecký posudek by měl být vypracován do konce tohoto měsíce a občanské sdružení Za obchvat a patrně také ostatní obyvatelé České Skalice na něj netrpělivě čekají. „Zatím nemáme žádné informace otom, zda už je znalecký posudek hotov,“ řekl nám včera starosta Tomáš Hubka.