Kdokončení obchvatu zbývá necelých čtyři stametrů.

„Navštívil mě právník Šťovíček a přislíbil, že posudek scenou bude skutečně do konce února vypracován. Pokud dojde ke zdržení, tak maximálně dva až tři dny,“ řekl včera Libor Baudyš, vedoucí odboru dopravy Městského úřadu vNáchodu. Právnická kancelář Petra Šťovíčka vPraze, která posudek zpracovává, zastupuje majitele sběrných surovin, jejichž budova stojí vtrase obchvatu.

Podle znaleckého posudku by měla cena dosáhnout výše 20milionů korun. „Nyní je na tahu Ředitelství silnic a dálnic. Pokud bude se znaleckým posudkem a cenou souhlasit, nic nebrání vdokončení stavby obchvatu. To by mělo od schválení trvat zhruba pět měsíců,“ uvedl Baudyš.

Informace onovém jednání potěšila českoskalického starostu Tomáše Hubku. „Pokud tomu tak opravdu bude, je to pro město skutečně pozitivní zpráva. Doufám, že dojde kdohodě mezi ředitelstvím a majitelem sběrny,“ poznamenal starosta.

Silničáře navíc tlačí kurychlení postupu čas. Už nyní museli smlouvu na dokončení obchvatu prodloužit do 31.prosince letošního roku. Neustálé odklady se nelíbí zástupcům nového občanského sdružení Za obchvat, které bojuje za dokončení stavby. „To nás čeká ještě skoro celý rok peklo na zemi?“ ptá se místopředseda sdružení Jiří Vít. Generální šéf Ředitelství silnic a dálnic Alfred Brunclík se však hájí, že dokončení stavby obchvatu je věcí dohody obou stran. „Naší snahou je, aby byl obchvat dokončen co nejdříve,“ prohlásil Brunclík.

Kvůli nedokončenému obchvatu, projedou centrem města tisíce automobilů vobou směrech. Hluk, prašnost a otřesy vadí nejvíce obyvatelům ulice T. G. M. Právě kvůli ohroženému životnímu prostředí poslal Jaroslav Andres, předseda sdružení Za obchvat, dopis Krajské hygienické stanici vHradci Králové, aby již neposkytla další výjimku umožňující překračovat limityhluku.

Stejný autor poslal také otevřený dopis ministru dopravy Aleši Řebíčkovi, aby vahou svého úřadu přispěl kdokončení obchvatu.