Protikorupční policie začala stíhat bývalého náměstka hejtmana Hradeckého kraje Rostislava Všetečku (ODS).

Už dříve skandály stíhaného politika, který se nakonec ze všech funkcí v roce 2008 stáhl, policie obvinila z porušování povinností při správě cizího majetku. Případ se nejspíš týká znovuotevřené kauzy nákupu rentgenové techniky pro krajské nemocnice v roce 2008 těsně před tím, než Všetečka odešel z funkce.

Zakázku za 120 milionů korun přidělil jako šéf krajského zdravotnického holdingu bez řádného výběrového řízení firmě Puro-Klima. Kraj za to už dostal od antimonopolního úřadu (ÚOHS) půlmilionovou pokutu, proti které se nyní odvolal. Všetečkovi hrozí až osm let vězení. Trestní oznámení na něj podal poslanec Věcí veřejných Jiří Štětina.

Je to již několikátý skandál bývalého vedení kraje s veřejnými zakázkami. Nejvíc jich měl na svědomí právě Všetečka. O skandálu s podezřelou zakázkou na rentgenovou techniku již Deník v minulých dnech informoval.

Všetečka včera odmítl věc komentovat. „Víc řeknu, až se poradím se svým právníkem,” řekl Deníku.

Holding rentgenovou zakázku přidělil v roce 2008 v jednacím řízení bez uveřejnění společnosti Puro-Klima, a.s. Pro tento zjednodušený postup ale podle ÚOHS nebyly splněny zákonné podmínky. Holding nejprve provedl soutěž o návrh, v níž obdržel pouze projekt Puro-Klima. A pak rovnou vyzval firmu k uzavření smlouvy a realizaci projektu. To podle ÚOHS mohlo výrazně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky.

Dnes se holding proti půlmilionové pokutě brání tvrzením, že smlouvu Všetečka tehdy podepsal bez souhlasu představenstva a dozorčí rady a nové vedení se snažilo ze smlouvy vyvázat.

„Aktivním postupem vedení kraje se podařilo významně eliminovat další škody, které by krajskému rozpočtu mohly vzniknout,”sdělil mluvčí kraje Imrich Dioszegi.

Původní zakázka totiž měla dvě etapy, celkem za 330 milionů korun. Nakonec se novému vedení kraje podařilo smlouvu na druhou etapu zrušit. Ještě zajímavější je další věc: smlouvu Všetečka podepsal až týden po krajských volbách, které vyhrála tehdejší opozice - ČSSD. A navíc, podle informací Deníku tak učinil i přesto, že v krajském rozpočtu potřebných 330 milionů vůbec nebylo.

Neměli proti nám důkazy

Rostislav Všetečka byl stíhán i v kauze předraženého nákupu nábytku do budovy krajského úřadu. Spolu s ním byli stíháni ještě další čtyři tehdejší radní kraje a někdejší úřednice kraje. Mezi podezřelými byl i bývalý hejtman Pavel Bradík (ODS).

Okresní státní zastupitelství v Hradci Králové však loni na jaře bez bližšího zdůvodnění stíhání všech šesti podezřelých zastavilo.

Nábytek zařizovala firma Immorent, i v tomto případě vybraná bez výběrového řízení, a stál neuvěřitelných 36 milionů korun. Kraji za to hrozila od ÚOHS pokuta 800 tisíc korun. Sídlo hejtmanství stálo 1,48 miliardy korun, jde tak nejspíš o nejdražší sídlo úředníků v Česku.

„Proč bylo stíhání státním zastupitelstvím zastaveno? Protože se nemělo čeho chytnout, nemělo žádné důkazy,” vysvětloval včera Všetečka Deníku. Odmítl, že by za tím byly politické tlaky.
Pestrá kariéra bývalého vicehejtmana

V éře Všetečkovy kariéry ve vedení Královéhradeckého kraje měli novináři neustále o čem psát. Skandály doslova vyráběl jak na běžícím pásu.

Rozruch například vzbudilo, když Všetečka na vedoucí jednoho odboru prosadil svou přítelkyni. Za druhé, když za peníze kraje, tedy daňových poplatníků, s ní pak jel k moři do Izraele. Za další, bez vědomí zastupitelů také dosadil na post krajského zastoupení v Bruselu svého syna, nedal o tom dokonce vědět ani krajským zastupitelům. Všetečka junior pak Deníku tvrdil, že za svou práci bere jen 20 tisíc korun měsíčně a náhrady 1700 eur. Za čtvrté, přesvědčivé nebylo ani Všetečkovo vysvětlení, proč v roce 2007 odvolal ředitele náchodské nemocnice. Pak se ještě pokusil zvrátit výsledky sněmu rychnovské ODS, který ho nezvolil do krajské kandidátky. Spory zdejší organizaci zkraje roku 2008 dokonce rozštěpily. Teprve toto byl poslední hřebíček do jeho rakve a z politiky se po prohraném souboji Všetečka stáhl.

(kim, čtk)