„Je to měkoučké. Když běháte po asfaltu, trpí nohy a klouby, ale tento povrch je k pohybovému aparátu velmi šetrný. Je skvělé, že máte možnost změnit povrch pro běhání,“ chválí hradeckou novinku olympionička Eva Vrabcová Nývltová, která si nový povrch známý spíš ze Skandinávie vyzkoušela jako první.

„Je to náročnější na trénování, ale to je spíš výhoda. Výhoda je i to, že je to v lese, je tady velmi příjemné klima, je to velký rozdíl proti rozpálenému městu,“ dodává k novému okruhu olympionička. Bývalá maratonská běžkyně žije na okraji hradeckých lesů a paletu možností vyžití v nich miluje. Ať už asfaltový okruh pro bruslaře, pohádkové a naučné stezky, rytířské hradiště, nebo obory s divočáky nebo vysokou.

Podívejte se, jak se stezka budovala:

Práce na 800metrovém okruhu v hradeckých lesích jsou v plném proudu. Otevřít se má za týden.
Jako po mechu. Unikátní finský okruh otevřou hradecké lesy už za týden

Vybudování unikátního okruhu dlouhého 800 metrů trvalo Městským lesům Hradec Králové něco přes dva měsíce. „Jsme v lese, takže jsme museli odstranit pařezy. Jako spodní vrstvu navézt písek, který se zhutnil, na něj přišla zhruba deseticentimetrová vrstva štěpky a navrch zasypání pilinami, aby se změkčil krok,“ líčí složení vrstev okruhu ředitel městské společnosti Milan Zerzán.

Okraje trasy pak vymezují impregnované dřevěné kulatiny. Okruh je jednosměrný a určený je jen pro běžce. Od parkoviště u Lesního hřbitova je to na něj zhruba 200 metrů.

A na poslední novinku v městských lesích se v běžeckých botách chystá i hradecká primátorka. „Městské lesy jsou perlou našeho města a to, jak tady dokážeme harmonicky zkombinovat různé funkce lesa, je pro mě následováníhodné,“ chválí Pavlína Springerová.

Tok řeky se neustále mění podle toho, jak se zařezává do okolních nivních luk.
Písčiny, zákruty a mělčiny - na Orlici vrcholí vodácká sezóna

Vybudování další perly rekreačních lesů na okraji města stálo necelých 800 tisíc korun. Část zaplatily peníze, které získaly Hradecké služby z re-use pointů. To jsou místa, kde si mohou na sběrných dvorech lidé koupit za velmi příznivé ceny věci, které by jinak skončily jako odpad. A přispěly i další společnosti.

„Běh navíc ještě po měkkém povrchu je výbornou prevencí. Přesně tyto typy projektů podporujeme, protože dostat lidi z města ze sedavých zaměstnání do lesa, je právě to, co může pomoci, aby méně trpěli civilizačními chorobami. Jako je třeba ischemickou chorobou srdeční,“ vysvětluje statisícový dar ředitel východočeské pobočky Vojenské zdravotní pojišťovny a rekreační běžec Martin Sýkora.

Nový majitel Hradeckého jezdeckého klubu Zbyněk Knoll.
Čtvrť pro vyvolené ani obchoďáky tu nebudou, říká nový majitel Jezdeckého klubu

U nástupu na okruh je provizorní sezení, stojany na kola a informační cedule. Jedna z nich třeba radí běžcům, jak se správně protáhnout. „Kolem trati budou i další posezení a další tabule s radami pro správné běhání,“ slibuje ředitel městských lesů Milan Zerzán.

V hlavě má i další plány. „Příští rok bychom rádi otevřeli stezku pro bikery zhruba mezi kempem Stříbrný rybníkMarokánkou. Uvažujeme o různě náročných trasách. Také bychom rádi obnovili lesní divadlo na Novém Hradci Králové,“ uvažuje nad dalšími novinkami Milan Zerzán.