Přidá se i Hradec Králové…

Ve stovce měst, mezi nimiž je i Hradec Králové, vyrazí skauti do ulic, aby veřejnost seznámili sproblémy negramotnosti vafrických zemích.

Díky předchozím ročníkům sbírky se postavilo vEtiopii, patřící mezi pět nejchudších států světa, už pět škol. Zloňské sbírky se postavily dvě nové školy voblasti Boricha a Teffo Cheffo. Celkem přes 1200 kluků a holek naučí číst a psát a splní se jim jejich sen – žít alespoň trochu lepší život. Negramotnost dosahuje vEtiopii velice vysokého čísla: přes 50% Etiopanů nedokáže napsat ani jednu větu.

VHradci Králové bude sbírka probíhat ve čtvrtek 11. října od rána do 18 hodin.

Zájemci budou moci přispět do jedné ze 4 kasiček.

Od 16 do 18 hodin bude na Baťkově náměstí (u pěší zóny) připraven informační stánek sdoprovodným programem. Návštěvníky čekají například hry safrickou tématikou, malování na tělo a africká hudba.

Skauting letos slaví sté narozeniny a přesně tolik se letos do sbírky zapojí oddílů – 100. Ve stovce českých měst zažijete skautský africký týden. Lidé se ale mohou těšit také na doprovodné akce: koncerty, divadelní představení, výstavy fotografií a mnohem více. Skauti ale také nabídnou kolemjdoucím etiopskou kávu, pohovoří snimi a krásách a potížích Etiopie a potěší děti etiopskými hrami a hádankami. Kromě příspěvku přímo vulicích měst mohou lidé pomoci dárcovské SMS ve formátu DMS AFRIKA na telefonní číslo 87777.

Pro skauty je tato sbírka výjimečnou, připravují se na ní i během roku. „Jsem rád, že se můžeme sklukama zúčastnit sbírky jako je Postavme školu vAfrice. Voddíle hrajeme i spoustu her safrickým námětem a tak vím, že školy jsou vAfrice opravdu potřeba. A my můžeme pomoct, jako by to byli naši kamarádi,“ uvedl Vašek Misík, který se letos sbírky zúčastní.

„Veřejnosti chceme nabídnout jistotu toho, že jejich peníze pomůžou tam, kde je potřeba a že se Etiopii nové školy opravdu postaví. Navíc – rozvojová pomoc je právě tou správnou cestou jak pomoci zemím třetího světa,“ uvedla Mariana Ermlová, koordinátorka sbírky.

Fakta

Podle údajů Světové banky zroku 2001 dosahuje negramotnost vEtiopii šedesáti procent, zatímco průměr vzemích Subsaharské Afriky je necelých čtyřicet procent. Obrovský populační růst (za posledních dvacet let se populace Etiopie zdvojnásobila) a nedostatečný přístup ke vzdělání maří snahy vlády vymanit se ze začarovaného kruhu chudoby a kolotoče hladomorů.

Společnost Člověk vtísni a skauti by proto chtěli, spomocí občanů České republiky, dětem vjižní Etiopii pomoci získat vzdělání aspolečně jim postavit novou školní budovu. Projekt klade důraz na podporu školství, aby se Etiopané vzdělávali, a potom byli sami schopní řešit problémy své země. Dalším cílem projektu je zvýšit povědomí české veřejnosti o rozvojové problematice.

Člověk vtísni má vEtiopii stálou misi, vybudované zázemí, několik lokálních expertů, včetně stavebních inženýrů, platnou registraci adalší nutné předpoklady krealizaci projektů výstavby základní školy.

Adobe Systems