Akce zvaná Navigamus 2009 se uskuteční v prostoru autokempu Rozkoš a zúčastní se jí osm stovek dětí ze všech koutů České republiky i ze zahraničí.

Název akce „Navigamus“ pochází z latiny a v překladu znamená „my plujeme“. Navigamus je celostátní setkání vodních skautů České republiky se zahraniční účastí konané každé tři roky. Námětem je vždy významná historická námořní událost, která je přiblížena formou skupinových her a závodů. Pro Rozkoš byl vybrán motiv Sindibádových plaveb. Hlavním cílem této akce tedy je, aby se skauti všech věkových kategorií potkali, pobavili a hlavně seznámili se skauty z jiných měst, krajů a zemí.

V termínu od 4. do 7. června příštího roku bude pro účastníky připraven bohatý program jak na samotné ploše vodní nádrže, tak i na souši. „Jsme rádi, že jsme dostali tuto důvěru uspořádat Navigamus právě v našem regionu. Teď se snažíme zajistit veškeré potřebné náležitosti, které jsou spjaty s pořádáním takovéto náročné akce. Máme v plánu uspořádat jednotlivé výlety pro účastníky do významných míst okolí jako například Babičino údolí, Pevnost Josefov či Opevnění na Náchodsku tak, aby poznali, že náchodský region má co nabýdnout. Uděláme maximum pro to, aby děti vzpomínaly na prožitky u Východočeského moře v tom nejlepším,“ řekl Deníku vedoucí organizátor akce Radek Prouza z pořadatelského skautského oddílu v Novém Městě nad Metují.

Během dosavadních ročníků se Navigamus konal na přehradě Orlík v Jižních Čechách, na březích Sečské přehrady nedaleko Pardubic, v Březích u Přelouče či v Hlučíně u Ostravy. Libretem byla různá výročí, počínaje oslavou 50. let od invaze spojenců v Normandii, 500. let od obeplutí Afriky – Vasco de Gama, 300. výročí pirátské republiky Tortuga, 60. výročí bitvy o Guadalcanal a 650. výročí Velké Hanzy konče.

Pěti ročníků se od roku 1994, kdy se Navigamus konal poprvé, zúčastnilo bezmála 4500 skautů.

První oddíl vodních skautů byl v českých zemích založen již v roce 1912 a od těch dob jsou vodní skauti nedílnou součástí Junáka – svazu skautů a skautek ČR. Nyní je v Junáku registrováno 3200 vodních skautů, takže jsou jednou z nejpočetnějších skupin vodních skautů v celé Evropě.⋌