Na čtyřech linkách spojí hlavní krkonošská střediska a běžkařům tak lépe umožní využít kolem 500 kilometrů značených tras projektu Krkonoše - lyžařský běžecký ráj. Informovala o tom koordinátorka projektu Mirka Chaloupská ze Svazku měst a obcí Krkonoše.

Provoz autobusů začne 26. prosince a skončí 23. března. Autobusy budou jezdit každou středu a neděli, vždy ráno a odpoledne. "Běžkař se například ráno vydá z Harrachova do Špindlerova Mlýna na lyžích a zpět se pohodlně vrátí autobusem," řekla Chaloupská. Případné rozšíření spojů v další zimní sezoně bude podle ní závislé na letošním zájmu.

Projektem zimních autobusů Svazek měst a obcí Krkonoše navazuje na úspěšný letní projekt zvláštních autobusových linek pro cyklisty. "Cyklobusy v Krkonoších jezdí od roku 2004. Letos jejich služeb využilo asi 37.000 turistů, přepraveno bylo přes 3000 kol," řekla Chaloupská. Zimní autobusy by podle ní měly být úspěšné už proto, že každoročně se na běžky do Krkonoš vypraví kolem milionu lidí.

Linky pro běžkaře budou moci využít i ostatní turisté včetně vyznavačů sjezdového lyžování. Na rozdíl od klasických skibusů v zimních střediscích však do autobusů nebudou moci nastupovat lyžaři ve sjezdových botách. Jízdné v běžkařských autobusech bude podle běžného ceníku přepravce, protože všechny linky budou zahrnuty do veřejné dopravní obslužnosti Hradeckého a Libereckého kraje. Náklady na letošní provoz činí asi 600.000 korun. Vedle Svazku měst a obcí Krkonoše se na úhradě nákladů podílejí i oba kraje.