Skládka nebezpečných chemikálií v areálu firmy Foma na okraji města brzy zmizí z povrchu Země. Krajský úřad získal od státu téměř osm milionů korun na likvidaci jedů.
„Peníze byly původně určeny na vyčištění skladu chemikálií v Libčanech na Hradecku. Ministerstva financí a životního prostředí ale rozhodla, že můžeme zbylou část využít v Hradci,“ uvedl mluvčí krajského úřadu Petr Vinklář.
Skládky v Hradci i Libčanech založily firmy podnikatele Václava Etlíka, který je nyní ve vazbě. Za obecné ohrožení a nakládání s odpady mu hrozí až 15 let žaláře.
Stát, kraj a hradecká radnice daly dohromady na likvidaci chemické „bomby“ v Libčanech celkem 42,5 milionu korun. Likvidace 600 tun jedů stála 34, 7 milionu korun, které kraj s hradeckou radnicí po Etlíkovi vymáhá.
Peníze by měl kraj podle státních úředníků utratit do poloviny příštího roku. „V nejbližší době rozhodneme o způsobu, jak bude likvidace skladu provedena. Nejprve však musíme zjistit, kolik tam toho je a o jaké látky se jedná,“ dodal Petr Vinklář.