Dvě haly vyrůstající na okraji Hradce Králové mají další problém. Problematická stavba si proti sobě postavila hradeckou radnici a teď i veřejnost z občanského sdružení. To tvrdí, že nizozemská společnost CTP Invest, která v Hradci staví velké sklady,   záměrně dodala krajským úředníkům neúplné dokumenty.

„Při rozhodování, zda záměr podléhá posouzení vlivu na životní prostředí EIA, mu developer předložil jiné materiály než stavebnímu úřadu magistrátu města. Fiktivně byly sníženy skladovací plochy o několik tisíc metrů čtverečních a krajský úřad si toho nevšiml," vysvětlil nejdůležitější argument aktivistů Aleš Dohnal.

To ale vedení CTP Invest odmítá. Vše je podle nich v pořádku. Krajskému úřadu dodala firma srovnávací studii, která se opírala o posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) vypracované na projekt z roku 2007. Při něm měly být postaveny tři skladovací haly o rozloze 7878 metrů čtverečních.  CTP přitom plánuje pouze jeden sklad, druhá budova má být spisovna.

„Jelikož je pro zařazení záměru  o posuzování vlivů na životní prostředí směrodatná výměra skladovací plochy, nebyly rozměry druhé haly z důvodu umístění spisovny uvažovány," tvrdí  CTP Invest.

V žádosti krajskému úřadu tak investor tvrdil, že hala má rozměry 5309 metrů čtverečních a sníží se také počet vozidel, které denně areálem projedou. „Záměr CTPark Hradec Králové nenaplňuje svým charakterem a rozsahem ustanovení zákona EIA, a proto nepodléhá posuzování vlivů na životní prostředí. Toto sdělení je nadále platné, a to při zachování výše uvedených parametrů a činností," uvedl krajský úřad.

Na tahu je stavební úřad

V příštích týdnech se hradecký stavební úřad musí s námitkami Kruhu pro občanskou společnost a dalších účastníků řízení vypořádat a rozhodnout, zda stavby legalizuje.

„Naším cílem je dosáhnout toho, aby proběhlo řízení o vlivu na životní prostředí, to je nejpodstatnější. Ideální stav by pak byl donutit CTP haly zbourat. Nechceme, aby v Hradci vznikl precedent, že je možné snadno postavit obří sklad na černo," uzavřel Dohnal.