Pomoc vstoupit do normálního života lidem s lehkým mentálním postižením mohou členové hradecké občansky prospěšné společnosti Skok do života už ze svého nového sídla. Magistrát před několika týdny ukončil opravy vily v Brožíkově ulici na Moravském Předměstí a v těchto dnech se tam organizace stěhuje.

„Naplno naši činnost ve vile rozjedeme až v září, o prázdninách jsou naši klienti většinou mimo město, zatím se zabydlujeme,“ uvedla Monika Vrabcová, zastupující ředitelku společnosti. Ta v podstatě řeší problém, jak smysluplně naplnit život dětí s mentálním postižením, které ukončí povinnou školní docházku.

„Ve vile budou probíhat vlastně všechny tréninkové kursy týkající se zařazení našich klientů do pracovního procesu, samostatného bydlení a podobně,“ vysvětlila Vrabcová.

Společnost zatím působila v centru na Velkém náměstí, kde měla k dispozici i malý tréninkový byteček, uživatelé se tam učili, jak hospodařit. „V centru města budeme působit i nadále,“ uvedla zástupkyně. Díky novým prostorům může společnost navýšit i svou kapacitu, uvažuje dokonce i o chráněné dílně pro své klienty. Vilu organizace pro své služby získala do dlouhodobého pronájmu od hradeckého magistrátu už v roce 2005.

Skoku do života vyhovuje, protože svým umístěním v běžné bytové zástavbě umožňuje maximální možnou integraci a samostatnost dospělých lidí s mentálním postižením. Do loňského září, než začala rekonstrukce, tam společnost fungovala víceméně provizorně, provozovala tréninkovou dílnu, kde si klienti nacvičovali činnosti hodící se v budoucím zaměstnání, jako jsou ruční a dílenské práce.

„Radnice mohla na rekonstrukci objektu získat státní dotace, ale vzhledem k tomu, že byl dán šibeniční termín k vyčerpání finančních prostředků, město nakonec vilu opravilo ze svého rozpočtu,“ uvedl mluvčí magistrátu Václav Svoboda. Celková částka na opravy objektu se vyšplhala na deset milionů korun.

Skok do života hodlá úzce spolupracovat s lidmi, ve svém novém sídle připravuje na první polovinu září den otevřených dveří.