Současná rychnovská škola vznikla prvního července 2008 sloučením Vyšší odborné školy technicko ekonomické a Střední odborné školy se Středním odborným učilištěm obchodu a řemesel, Domovem mládeže a Školní jídelnou. „Na Rychnovsku tak existuje subjekt, který vytváří komplexní nabídku oborů v oblasti strojírenství, automobilního průmyslu, ekonomiky, obchodu, stravování a služeb,“ míní ředitel školy Hynek Martinek a připomněl, že v novém školním roce mohou přijat 300 studentů v deseti třídách. „Jde především o šest maturitních a deset učebních oborů,“ upřesnil.

Kromě již tradičních oborů přichází VOŠ a SPŠ i s republikovou raritou – kominíkem. „Tento obor nabízí dlouhá léta pouze jediná škola v Praze. Protože jsme daleko od hlavního města a odborníky, kteří umějí pracovat se spalinovými cestami také potřebujeme, rozhodli jsme se kominíka zařadit do své nabídky,“ pochlubil se ředitel školy, který věří, že zájemců bude dost. „Dokážeme to i se sedmi studenty, kdy to zkombinujeme s jiným oborem. Není to sice optimální, ale je to jediná šance, jak tyto chybějící obory vzkřísit,“ dodal Martinek.

Den otevřených dveří však nevyužili jen žáci devátých tříd s rodiči, pro které byl především určen, ale i starší studenti. „Já mám zájem o Vyšší odbornou školu,“ svěřil se Josef Oppelt z Vrchlabí, který přijel s matkou.

Dobrý den(ík), Rychnovsko

Chytli jste se někdy za knoflík, když jste potkali kominíka? Nebo si od něj pro štěstí nechali udělat šmouhu? V posledních letech asi těžko. Kominíků totiž ubývá, zástupci velice potřebného řemesla mizí nejen z ulic, ale především ze střech. Nové vychovává pouze pražské učiliště. Příští školní rok se však možná na Rychnovsku objeví další mladí „muži v černém“. Zdejší průmyslovka veřejnosti představila i tento nový obor. (zen)