Dotaci z takzvaných Norských fondů na chystanou rekonstrukci nejstarší budovy školy, Rašínovy, město nedostane. Padla tak první šance na finanční injekci na nutnou obnovu nechanických školních objektů, o níž se hovořilo na Dni s Deníkem.

Výměna vytápění musí počkat


Žádost ve výši 4,3 miliony korun ale nebyla vyslyšena. Město však nehází flintu do žita a usiluje o další dotaci, tentokrát z „malých“ Norských fondů. „Podali jsme na krajský úřad žádost o poskytnutí finanční podpory z programu Posilování sociálních, vzdělávacích a zdravotnických služeb v Královéhradeckém kraj. Předmětem žádosti o dotaci ve výši zhruba sedm milionů korun je zateplení fasády, rekonstrukce střechy, sociálních zařízení, výměna oken a venkovních dveří,“ uvedl starosta Nechanic Jiří Pechar. Dodal, že teď čekají vyjádření od kraje. Věří v úspěch žádosti, protože nechanickou školu navštěvují nejen děti z Nechanic a jejich místních částí, ale i z dalších 16 obcí.

Pokud město s žádostí o dotaci uspěje, chtělo by se do vlastní rekonstrukce pustit v příštím roce. V opačném případě bude opět pokoušet štěstí v dotační loterii.

Zateplení budovy Rašínovy školy, výměna oken a další plánované práce by byly prvním krokem k celkové obnově budovy. Její velkou bolestí je nevyhovující vytápění akumulačními kamny, které nejde regulovat a je drahé. Výměna topného systému by přišla na řadu ve druhé etapě.
Nechanice hodlají zároveň zkusit podat žádost o dotaci na novější Masarykovu budovu školy, kde uvažují rovněž o zateplení, výměně oken, případně o náhradě akumulačních kamen ve školní jídelně.

Čtěte také (klikněte zde).