Rekonstrukce školní budovy v Prasku na Hradecku se stihla dokončit před vypuknutím vyučování. Žáci z 1. až 5. ročníku tak včera vstoupili do budovy ještě vonící novotou.

Podle starosty Prasku u Nového Bydžova Jana Urbance se budova z druhé poloviny 19. století proměnila naprosto zásadně. Z původní stavby zůstaly v podstatě jen obvodové zdi.

Největší změnou, které si každý všimne hned na první pohled, je přistavěné patro. „Máme u školy nádherné hřiště, došlo ke kompletní přestavbě a nástavbě školy, která již splňuje parametry školy 21. století," oceňuje výsledek rekonstrukce ředitelka školy Eva Kaprálová na webových stránkách ZŠ a MŠ Prasek.

Díky dalšímu patru mají děti konečně i tělocvičnu. A kromě kmenových učeben se děti budou vzdělávat i v počítačové a přírodovědné učebně.

„Budova je bezbariérová, když je vybavena výtahem, má odpovídající zázemí pro školní stravování a školní družinu, vznikla nová ředitelna a sborovna, zcela nová jsou veškerá sociální zařízení včetně sociálních zařízení pro vozíčkáře, upraven byl dvůr a nejbližší okolí školy,“ popsal další změny starosta při slavnostním otevření školy, ke kterému došlo právě včera.

Díky nadstavbě se zvětšila i kapacita školy, učit by se v ní nyní mohlo až 90 žáků. Už teď je o školu velký zájem a navštěvují ji i děti z okolních obcí. „Šedesát šest žáků školy na zhruba 600 obyvatel obce je dost. Učí se u nás i děti z Kobylic, Zdechovic nebo také až z Podolib,“ potvrdil starosta Jan Urbanec.

Přestavba za víc než 20 milionů korun trvala necelý rok. Minulý školní rok žáci strávili v azylu – v prostorách školy v Novém Bydžově. Do opravené školy v Prasku se vybavení z novobydžovského útočiště stěhovalo až v polovině srpna.

Opravu prasecké školy z většiny zaplatila dotace od Evropské unie, zbylou částku dala obec ze svého rozpočtu.