Nejprve se některé třídy z 1. stupně školy vypravily do nedalekých Sovětic na Zemědělský den. Děti si s farmáři a zemědělci rozšířily svoje znalosti o obilninách, pomohly pekařkám s pletýnkami, zkusily být včelařem, u myslivců zjistily, jak těžké paroží nosí jeleni, rybářům pomáhaly s výlovem rybníka, nebo se jen tak prošly bosou nohou po chodníku z přírodnin.

Někteří se svezli koňským povozem, jiní neodolali tvořivým dílnám, kluci i holky zkusili sednout za volant v traktoru. Snad každý ochutnal místní koláčky. Všichni jsme tak měli možnost poznat, co se dozvídáme v předmětech „Člověk a jeho svět" nebo „Přírodověda" ve školních lavicích.

O den později se prvňáčci rozjeli na hradecké letiště, kde se potkali se záchranáři, hasiči, zdravotníky a piloty. Děti se zaujetím sledovaly ukázky leteckých záchranářů v nepřístupném terénu, ukázku letového hašení nebo záchranu zraněného z auta po nehodě.

Záchranáři se ukázali jako výborní učitelé, kteří se dětem věnovali se stejným nadšením jako své práci. A tak jsme hradecké letiště před polednem opouštěli s pevným rozhodnutím mnoha dětí stát se v budoucnu…inu, záchranářem.

Helena Nerudová, Naděžda Trojanová