Ta měla od 1. října nabídnout dvě nové třídy s celkovou kapacitou padesát dětí. Vše je nakonec jinak. Nejen, že se nové prostory nestihnou otevřít v daném termínu, ale mimo provoz se ocitne celá školka.

„Ukázalo se, že rekonstrukce prvního patra bude muset být rozsáhlejší, než se plánovalo,“ říká vedoucí odboru školství Alena Synková.

Namísto původní dostavby sociálního zařízení a menší výdejny jídla za tři miliony korun, se bude muset udělat ještě oprava rozvodů topení i vody, požární schodiště, a komplikace nastaly také s projektováním výtahu.

„Celkové náklady se dostaly až k sedmi milionům. Museli jsme sehnat další peněžní prostředky, a navíc díky tomuto nárůstu bylo potřeba vyhlásit výběrové řízení na velkou zakázku. Tím došlo také k prodloužení všech lhůt. Je to sto let stará budova a nikdo nemohl předem odhadnout, v jakém bude stavu,“ dodává náměstek primátora Martin Soukup.

Původně magistrát i vedení mateřinky počítaly s tím, že by se rekonstrukce mohla udělat za provozu. To se ukázalo jako nemožné, a to především kvůli bezpečnosti. Bezmála padesát dětí, které mateřinku navštěvují, tak bude muset od září zamířit do náhradních prostor.

„Krizový plán již máme. Část dětí umístíme do Mateřské školy Plácky, desetičlenná skupina těch nejmenších bude navštěvovat naši Mateřskou školu Jih a zbylé předškoláky přesuneme do družiny,“ upřesnila ředitelka Základní školy Plotiště, pod kterou mateřinky spadají, Ilona Hojná. Někteří rodiče nepřijali situaci s úplně chladnou hlavou.

„Rozhodli jsme se, že za vzniklou situaci nabídneme rodičům kompenzaci. Po dobu rekonstrukce, která by měla být hotova koncem listopadu, nebudou platit poplatky za mateřinku,“ uvedl náměstek Soukup. Poznamenal, že k nepříjemné situaci nemuselo vůbec dojít.

„Bohužel svou roli sehrála komunikace mezi magistrátem a správou nemovitostí. Kdybychom se dozvěděli o komplikacích dřív, nemuseli jsme rodičům slibovat, že nové třídy otevřeme a navíc, že potřebné práce budou dodělány při provozu,“ říká Soukup.

Doplatit na celou situaci by tak mohla správa nemovitostí. „Tento konkrétní případ nebude mít dopad na personální uspořádání organizace,“ odmítl spekulace náměstek. Dodal však, že město dlouhodobě připravuje systémové kroky, které mohou mít reorganizaci za následek.

Počet míst v mateřinkách je dostatečný, říká Alena Synková
(rozhovor z dubna 2009)

Nedostatečný počet míst a s tím související problém s umístěním dítěte do školky. To je nejčastější výtka, kterou rodiče vůči ředitelkám mateřských škol mají. Jak to vidí Alena Synková, vedoucí odboru školství magistrátu?

Jaká je stávající kapacita mateřských škol zřizovaných Hradcem Králové?
Město Hradec Králové zřizuje 29 mateřských škol, v nichž je kapacita zhruba 2300 míst.

Je tento počet dostatečný?
Kapacita je dostatečná. Sice máme před zápisem, ale kupříkladu z některých mateřinek odejde i 60 předškoláků do první třídy. Děti jsou přijímány na základě mnoha kritérií. Upřednostněni jsou ze zákona předškoláci. Poté mají přednost děti s trvalým bydlištěm na území města, jejichž rodiče jsou zaměstnanci.

Nebojíte se náporu dětí silných populačních ročníků?

Populační ročníky ustojíme. Stále máme rezervy. Navýšena byla kapacita v Mateřské škole v Plotištích nad Labem a stále můžeme přidat několik míst ve školkách v Březhradě či Slatině.

Některé mateřinky v centru mají každoročně velký „převis“ žádostí. Neplánujete navýšit kapacitu právě v těchto školkách?
Navýšit počet míst není vůbec jednoduché. Každá mateřinka musí splňovat hygienické podmínky.

Jaká je výše měsíčního poplatku za pobyt dítěte?
Stejná jako v minulém roce: 400 korun. Zvlášť se potom hradí strava dítěte.