Předškoláky nemáme kam dát, začali si stěžovat rodiče dětí na Hradecku. Problém s umístěním však magistrát popírá.
„Je to nesmysl. Pravdou je, že potíže můžou nastat v jednotlivých případech. Tedy, že některé školky mohou být plně obsazeny a nemají už volná místa. Celkově je ale kapacita dostatečná. Vždycky fungovalo dojíždění do školek a myslím si, že to není problém ani v dnešní době,“ vysvětlil náměstek primátora Martin Soukup.

Krátkodobý pobyt může být problém

Hradec Králové je zřizovatelem 29 mateřských škol, kde je možno umístit 2352 dětí. Navíc jsou ve městě ještě další dvě soukromá zařízení. Podle slov ředitelky jedné z největší hradeckých školek, MŠ Kampánova, Ivony Struhařové jsou potíže spíš s dětmi, které chtějí rodiče umístit do mateřinky jen krátkodobě. „Školku mohou podle zákona navštěvovat také děti jen na čtyři hodiny denně. Tam bývá občas problém s jejich umístěním,“ upřesnila ředitelka a dodala, že dát předškoláka do školky na celý rok není tak obtížné. „Samozřejmě jako první jsou vždy naplněna zařízení přímo v centru nebo nejbližším okolí. Naopak v okrajových částech bývají volná místa. S jednotlivými řediteli jsme vždy v kontaktu a rodičům pak doporučíme, kde je ještě volné místo. Vše je spíš o lidském přístupu,“ uvedla.
 
Někteří rodiče však vidí situaci úplně jinak. „Nevím, proč bych měla dojíždět s dítětem přes celý Hradec. Prioritou pro přijímání by měla být i spádová oblast, ale přijde mi, že proces funguje jen na principu: kdo dřív přijde, ten dřív mele,“ rozčilovala se jedna z maminek, která nechtěla být jmenována. Poznamenala, že v nejvytíženějších oblastech by měl magistrát zajistit větší kapacitu a v méně využívaných ji naopak snížit. Ředitelka Ivona Struhařová však oponuje, že kritéria si stanovuje ředitel po dohodě se zřizovatelem a mateřinka si pouze doplňuje několik vlastních. „Většinou platí, že čím je dítě starší, tím větší má šanci. Předností je i celodenní pobyt. U nás má navíc výhodu také sourozenec dítěte, které už školku navštěvuje,“ doplnila přesné informace.
 
Náměstek Soukup závěrem dodává, že pokud by rodiče nemohli dítě umístit, ať se bez obav obrátí na magistrát, a ten jim pomůže. „Stejnou radu mám i pro rodiče, kteří by chtěli dítě dát do školky v průběhu školního roku,“ uvedl.