Nedostatek mateřinek ve městě? Hloupost, říká magistrát. Rodiče však situaci vidí jinak. Poslední dobou se ozývají z řad maminek hlasy, že umístit dítě do mateřské školy je téměř nemožné.
 
„Je to nesmysl. Pravdou je, že potíže můžou nastat v jednotlivých případech. Tedy, že některé školky mohou být plně obsazeny a nemají už volná místa. Celkově je ale kapacita dostatečná. Vždycky fungovalo dojíždění do školek, a myslím si, že to není problém ani v dnešní době,“ vysvětlil náměstek primátora Martin Soukup.
 
Hradec Králové je zřizovatelem 29 mateřských škol, kde je možno umístit až 2352 dětí. Navíc jsou ve městě ještě další dvě soukromá zařízení. Podle názoru ředitelky jedné z největších hradeckých školek, MŠ Kampanova, Ivony Struhařové jsou potíže spíš s dětmi, které chtějí jejich rodiče umístit do mateřinky jen krátkodobě. „Školku mohou podle zákona navštěvovat také děti jen na čtyři hodiny denně. Tam bývá občas problém s jejich umístěním,“ upřesnila ředitelka a dodala, že „dát ratolest do školky na celý rok s pravidelnou docházkou není tak obtížné.“ Potíže s přeplněním mají většinou zařízení v centru města nebo v jeho těsné blízkosti. Naopak okrajové školky mohou nabídnout volná místa i během roku. „S jednotlivými řediteli jsme vždy v kontaktu a rodičům doporučíme, kde je ještě volné místo. Vše je spíš o lidském přístupu,“ uvedla Struhařová.
 
Někteří rodiče však vidí situaci úplně jinak. „Nevím, proč bych měla dojíždět s dítětem přes celý Hradec. Prioritou pro přijímání by měla být i spádová oblast, ale přijde mi, že proces funguje jen na principu: kdo dřív přijde, ten dřív mele,“ rozčilovala se jedna z maminek, která nechtěla být jmenována. Poznamenala, že v nejvytíženějších oblastech by měl hradecký magistrát zajistit větší kapacitu a v méně využívaných ji naopak snížit.
 
Náměstek Soukup však závěrem dodává, že pokud by měli rodiče potíže najít volné místo pro své ratolesti, mohou se klidně obrátit na magistrát.