Téměř tři stovky nových míst v mateřských školách hodlá vytvořit v příštích dvou letech magistrát.

Kromě navýšení kapacity ve stávajících mateřinkách chce radnice postavit i dvě úplně nové budovy.

„Počet tříletých dětí se zvyšuje. Proto budeme usilovat o to, aby již v příštím roce byly vytvořeny projektové dokumentace na úplně nové budovy mateřských škol v Podzámčí a v Kuklenách,“ uvedl náměstek primátora Martin Soukup.

Přitom před dvěma lety magistrát zrušil mateřskou školu v Kyjovské ulici. Místo ní začala dětem sloužit soukromá anglická školka, která však po roce fungování skončila. Nyní sídlí v budově Základní škola Sion.

„Není to však tak, že by se zrušením městské školky v Kyjovské ulici snížil počet míst v mateřinkách. Současně totiž vznikla mateřská škola Pohádka, která plně nahradila kapacitu zaniklé Kyjovské,“ vysvětlila vedoucí odboru školství Alena Synková.

Dodala, že naopak od roku 2004 se podařilo magistrátu o 181 počet míst navýšit. „V letošním roce ještě přibude ve stávajících mateřských školách 97 míst. Ta by měla pokrýt žádosti, kterým jsme nemohli vyhovět, přestože splňovaly kritéria,“ řekla Synková.

V lokalitě V Podzámčí by měla vyrůst mateřinka rovnou za domy se startovacími byty. Odbor školství počítá s objektem se čtyřmi třídami, které zaplní stovka dětí. „Pokud se nám podaří návrhy prosadit na zasedání rady a zastupitelstva města při stanovování rozpočtu na příští rok, pak by se s přípravou stavby mohlo začít už za rok. Reálně by pak mohla být hotová v roce 2011,“ doplnil náměstek Soukup.

V Kuklenách má zatím radnice vytipovaný objekt, který by mohl předškolákům sloužit.

Nejblíže k přestavbě nyní má Mateřská škola Štefcova – Montessori. „Projekt už je hotový. Přístavba vznikne z budovy, kde sídlila dříve soukromá firma. Musí se však celý přestavět, jelikož není vhodný k obývání,“ poznamenal Martin Soukup. Předběžně jsou náklady vyčísleny na 15 milionů korun.

Více informací o mateřských školách najdete zde: hradecky.denik.cz/zpravy_region/skolky_hk_20090511.html