Město už ví, kolik hradeckých předškoláků přivítá v září ve svých mateřských školách. Plánované přípravné třídy pro žáky s odkladem ministerstvo školství Hradci zatrhlo. Místo nich tak vzniknou pro nevyzrálé děti tři detašovaná pracoviště na základních školách.

„Letos jsme obdrželi 1522 přihlášek, před rokem jich bylo 1256. Volných míst přitom děti, které odcházejí do základních škol, uvolní 827,“ uvedla vedoucí odboru školství hradeckého magistrátu Alena Synková. Dodala však, že se zatím nejedná o zcela definitivní počty.

Dveře mateřinek jsou podle náměstka primátora Martina Soukupa zatím uzavřeny pro 57 dětí, které splňují kritéria pro přijetí. „Přitom jsme oproti loňskému roku navýšili počet míst pro předškoláky o šestadevadesát,“ uvedl.

Podle Synkové by se ale nakonec měly do školky dostat všechny děti. Své kapacity by totiž měly rozšiřovat mateřské školy ve Slatině a v Plotištích. Malí obyvatelé Kuklen by si mohli svá předškolní léta užít v budově školní družiny. Část prostor by chtělo město po drobných úpravách vyhradit mateřince.

Další prostory pro hradecké mládí slibují dvě nově plánované školky v Kuklenách a v Podzámčí. „V Kuklenách bychom chtěli postavit dřevostavbu nebo montovaný dům, který by stál přibližně deset milionů korun. Po odeznění současného babyboomu bychom tak objekt mohli využít na další účely,“ objasnil svůj záměr Soukup.

Odliv dětí z mateřských škol slibovaly ještě donedávna přípravné třídy. „Z legislativních důvodů je nebudeme moci zřídit,“ objasnila vedoucí odboru školství.

Přestože už přípravné třídy v některých českých školách fungují, Hradci Králové je ministerstvo školství zatrhlo. Podle zákona je tento speciální předstupeň základní školy určen jen dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí.

„Kvůli snaze o nediskriminaci jedné skupiny tak zákon diskriminuje jinou,“ tvrdí Alena Synková. Na třech hradeckých „základkách“ tudíž vyrostou detašovaná pracoviště mateřských škol pro třicet dětí s odkladem nástupu do první třídy.

Nárůst zájemců o předškolní docházku je způsobený kromě vyšší porodnosti také tím, že čím dál více rodičů chce umístit do školky i své dvouleté potomky. Loni evidoval odbor školství 142 těchto žádostí, letos jich o 87 přibylo.

LENKA KAŠPAROVÁ