Jen v krajském městě se letos do školek nedostalo téměř šedesát dětí. „Existence center závisí jednak na aktivitě samotných maminek, ale také samozřejmě na financích,“ řekl Miroslav Uchytil, krajský radní.

Letos kraj přispěl na činnost center 477 tisíc, což je o téměř sto tisíc korun více než vloni. V celém kraji jich funguje dvacet pět a desítky dalších neorganizovaných.

Jedním z nich je i hradecká Žirafa, která se stará o maminky a jejich ratolesti už patnáct let. „Pořádáme spoustu akcí, děti si mohou hrát v herně, a pokud si maminka potřebuje něco zařídit, pár hodin v týdnu jí dítě pohlídáme,“ uvedla Kateřina Horáková z hradeckého centra.

Nárůst zájemců o předškolní docházku je způsobený také tím, že více rodičů chce mateřské školy i pro své dvouleté potomky. Vloni evidoval odbor školství hradeckého magistrátu 142 těchto žádostí, letos jich o dalších 87 přibylo.

Přitom oproti loňskému roku navýšil magistrát počet míst pro předškoláky o šestadevadesát. Pomoci by mohla také detašovaná pracoviště mateřských škol pro děti s odkladem školní docházky. Tato možnost bude jen pro 30 ratolestí. (hod)