Dvě nové mateřské školy, v Kuklenách a v Podzámčí, s celkovou kapacitou 150 dětí hodlá vybudovat radnice. Oba projekty v úterý přiblížili o další krok ke stavbě hradečtí zastupitelé.

Větší mateřská škola pro stovku dětí by měla vzniknout v lokalitě Podzámčí, kde probíhá mohutná výstavba rodinných domů.

Zastupitelé v úterý schválili smlouvu o spolupráci s hradeckou stavební firmou Fato, která školku postaví a poté ji městu na splátky prodá. „Školku navrhl slovenský projektant, bude netradiční. Měla by stát asi 35 milionů. Díky splátkám ale nezatíží rozpočet města najednou. Použijeme podobný systém jako při budování objektu pro Divadlo Drak v Tereziánském dvoře,“ uvedl náměstek primátora Martin Soukup.

Některým opozičním zastupitelům se však nelíbil výběr firmy Fato, která pozemky pod budoucí školkou získala nedávno od města výměnou za jiné parcely.

„Je normální, že se u takových zakázek vypíše soutěž na dodavatele. A ne že vyměním pozemky a pak přijdu na zastupitelstvo se smlouvou, ve které se zavážeme, že v roce 2016 školku za 40 milionů koupíme. To je obcházení zákona o veřejných zakázkách. Podáme stížnost k antimonopolnímu úřadu,“ řekl zastupitel za KSČM Lubomír Štěpán.

„Já v tom vidím jen politiku. Nemá to reálný základ. Snažíme se ušetřit peníze a navíc něco vytvořit v co nejkratším čase. Proč nevyužít systém, který se osvědčil,“ reagoval Martin Soukup.

Zastupitelé v úterý schválili také demolici domu v Pražské ulici v Kuklenách, kde by měla vzniknout další školka pro 50 dětí. „Uvažujeme o montované stavbě nebo dřevostavbě. Je rychle postavená, cenově dostupná a dá se časem využít i jinak,“ dodal Soukup.