Je rozhodnuto. Královéhradecký kraj k 1. únoru sloučí Obchodní akademii a Jazykovou školu v Hradci Králové se Střední odbornou školou veřejnosprávní a sociální Stěžery. Včera o tom rozhodli krajští zastupitelé.

„Hlavním důvodem je postupný úbytek žáků, kteří se do obou škol hlásí. Slučování podporuje také ministerstvo školství. V některých krajích správní obory a obory obchodních akademií působí také společně. Jedním z dalších důvodů je náš dlouhodobý záměr přesídlit obě školy z dosud pronajatých prostor do budovy hradeckého hlucháku, který kraj vlastní. Tím bychom ušetřili,“ řekl krajský radní pro oblast školství Jiří Nosek. Zároveň se krajský radní netajil tím, že se obchodní akademií několikrát zabývali při protestech studentů a sloučení se snažili urychlit.

Sloučené školy zatím povede zástupkyně ředitelky stěžerské školy Jana Vitvarová, která se pověřená řízením. Původně navrhovaná ředitelka totiž ze své funkce nedávno rezignovala.

„Koncem školního roku bude následovat výběrové řízení, z něhož by měl vzejít nový ředitel. Rádi bychom, aby se ve sloučené škole urovnaly mezilidské vztahy a celá situace se zklidnila,“ dodal Nosek.

„Je zřejmě, že akademie potřebuje stabilitu, její pověst je poškozená. Není přece možné, jak jsem se dozvěděl, aby se tu za čtrnáct let vystřídalo sedm ředitelů. To neprospívá nikomu. Přál bych jim za ředitele silnou osobnost a schopného manažera, který dá vše do pořádku,“ komentoval krajský radní Miroslav Uchytil. Podle něho by se také studenti měli více soustředit na studium, ne řešit problémy prostředky na hranici slušnosti.