„Hlavními důvody jsou nedostatek žáků a také ekonomické důvody,“ řekl radní Královéhradeckého kraje Zdeněk Kraus.
Zastupitelé dnes kývli na sloučení Středního odborného učiliště obchodního Hradec Králové se Středním odborným učilištěm služeb. Spojením obou škol vznikne na začátku července Střední škola služeb, obchodu a gastronomie Hradec Králové.

„Obě školy poskytují podobné obory a vzdělání, jejich sloučení bude pro provoz ekonomičtější, zlepší se také kvalita vzdělávání,“ řekl Kraus.
Sloučení čeká také Základní školu ve Smiřicích se Speciální základní a praktickou školou v Hradci. „S návrhem na sloučení přišla sama ředitelka smiřické školy, kam chodilo málo žáků, všechny děti mohou navštěvovat školu v Hradci Králové,“ řekl Kraus.

Kraj sloučením čtyř škol ročně ušetří celkem tři miliony korun.


Sloučení čeká k 1. červenci také základní školu ve Smiřicích na Hradecku, která se spojí se Speciální základní a praktickou školou v Hradci Králové. "S návrhem na sloučení přišla sama ředitelka smiřické speciální školy, kam chodilo málo žáků, všechny děti mohou navštěvovat školu v Hradci Králové," řekl Kraus. Podle materiálů kraj uspoří sloučením smiřické a hradecké školy přes 700.000 korun.

Krajský úřad Královéhradeckého kraje v roce 2004 sloučil šest škol, rozhodl také o postupném útlumu učiliště v Malých Svatoňovicích na Trutnovsku a střední odborné školy a učiliště v Třebechovicích pod Orebem na Hradecku. V obou areálech již působí soukromé školy. "V letošním roce slučování další nebude, pracujeme na vytvoření sítě škol. Mělo by se to odehrát na začátku roku 2008, materiál se bude projednávat na podzim letošního roku," řekl Kraus.

Krajský úřad Královéhradeckého kraje spravuje necelých sedm desítek středních a vyšších odborných škol, celkem je v Královéhradeckém kraji přes šest stovek školských