VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V hradeckých školách propukne revoluce

HRADEC KRÁLOVÉ - Radnice v Hradci Králové hodlá pro nízký počet dětí spojit některé školy na Pražském a Slezském Předměstí. Opuštěné objekty budou sloužit mládeži.

7.10.2007 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/František Hloušek

Počet škol ve městě se v příštím školním roce opět sníží. Radnice zahájila revoluci, při které chce část škol sloučit. Radikální řez čeká především Slezské a Pražské Předměstí.

„Hlavním důvodem je optimální naplnění tříd, což je podle zákona v průměru pětadvacet dětí. Souvisí to s financováním škol. Návrh ještě bude projednávat rada a schvalovat zastupitelstvo,“ řekl náměstek primátora Martin Soukup.

Například na Slezském Předměstí se sloučí Základní škola (ZŠ) SNP a ZŠ Jih. Pavilony ZŠ Jih by měla postupně převzít umělecká škola Na Střezině, která nyní sídlí v několika budovách ve městě. „Samozřejmě se to dotkne i učitelských sborů, ale snižování stavu bude postupné,“ uvedla ředitelka školy SNP Miluška Karásková.

Přesná čísla zrušených tříd, propuštěných kantorů ani úspor město zatím nezná. „Tato čísla nejsou nijak podstatná. A úspory neočekáváme. Opuštěné objekty chceme dál využívat ke vzdělávání dětí,“ řekl Martin Soukup.

Na Pražském Předměstí se na stěhování chystá Základní umělecká škola Habrmanova. Přesune se do areálu ZŠ Josefa Gočára na Tylově nábřeží.

Někteří rodiče s opatřeními nesouhlasí. „U nás se probudili pozdě, ale přece. Sepisují petici,“ uvedla ředitelka ZŠ Jih Alena Hradílková.

Radek Šprinc

Optimalizace základních škol v lokalitě Slezské Předměstí

V lokalitě Slezské předměstí v současné době fungují tři úplné základní školy:

• Základní škola JIH a Mateřská škola, Hradec Králové, Luční 838

• Základní škola SEVER, Hradec Králové, Lužická 1208

• Základní škola, Hradec Králové, třída SNP 694

Celková, schválená kapacita těchto tří zařízení je 2290 žáků.

V současné době (školní rok 2007/2008) navštěvuje tyto školy celkem 1541 žáků, vč. 77 žáků speciálních tříd při ZŠ JIH a 111 žáků sportovních tříd při ZŠ SEVER.

Řešení situace v lokalitě Slezského Předměstí:

1. sloučení ZŠ SNP a ZŠ JIH pod ředitelství jedné základní školy

2. stanovení cílové kapacity sloučené školy

3. změna spádových obvodů v lokalitě Slezské Předměstí pro dvě základní školy – ZŠ SEVER a ZŠ SNP

4. žáky speciální „oční“ třídy převést do Střední školy, Základní školy a Mateřské školy, Hradec Králové, Štefánikova 549

5. ZŠ SEVER řešit společně se ZŠ Pouchov z důvodu přirozeného spádu na základě dalšího vývoje

6. zápis pro školní rok 2008/2009 provést již pod novou základní školu

7. postupné uvolnění jednotlivých pavilonů v areálu ZŠ JIH pro potřeby Základní umělecké školy Na Střezině

8. nezřizovat další dyslektické třídy

Optimalizace základních škol v lokalitě Pražské Předměstí

V lokalitě Pražské Předměstí v současné době fungují tři úplné základní školy, s celkovou cílovou kapaciitou 1670 žáků:

• Základní škola a Mateřská škola, Hradec Králové, Bezručova 1468

• Základní škola, Hradec Králové, Habrmanova 130

• Základní škola, Hradec Králové, Jiráskovo náměstí 1166

V současné době navštěvuje tyto školy celkem 1462 žáků.

V budově ZŠ Habrmanova je umístěna také základní umělecká škola se 1372 žáky. Prostory pro tento počet žáků jsou velmi stísněné.

Řešení situace v lokalitě Pražské Předměstí:

1. ukončit činnost mateřské školy pod ředitelstvím ZŠ Bezručova

2. zachovat ZŠ Jiráskovo náměstí, přiřadit pod jeho ředitelství Mateřskou školu Březhrad, která patří do spádového obvodu této základní školy

3. zachovat ZŠ Habrmanova bez omezení

4. zachovat soukromou základní uměleckou školu BONI PUERI v prostorách budovy ZUŠ Habrmanova

5. přemístit ZUŠ Habrmanova do areálu ZŠ Josefa Gočára, Tylovo nábř., která má po splynutí Základní školy V Lipkách a Základní školy Zálabí cílovou kapacitu 900 žáků a naplněnost pro školní rok 2007/2008 560 žáků

6. v uvolněných prostorách po základní umělecké škole vybudovat zázemí pro školní družinu, popřípadě školní výdejnu, pro žáky ZŠ Habrmanova

7. upravit spádové obvody ZŠ Březhrad, ZŠ Habrmanova, ZŠ Jiráskovo náměstí, ZŠ Josefa Gočára, Tylovo nábřeží

Sdružení rodičů Maximum bojuje o zachování školy

Podle slov náměstka primátora Martina Soukupa jsou návrhy nerealizovatelné. O zachování všech základních škol na Pražském Předměstí jednalo včera sdružení Maximum společně s ředitelem Základní školy Habrmanova Jiřím Záleským a náměstkem primátora Martinem Soukupem.

„Přišli jsme se dvěma návrhy, které by zachovaly suverenitu všech škol a ještě by pomohly i základní umělecké škole,“ uvedl Miloš Berounský ze sdružení Maximum, které tvoří rodiče žáků ZŠ Habrmanova. Podle prvního návrhu by se sloučila základní škola spolu se školou uměleckou, a vznikla by tak škola speciální.

„Tímto krokem by se rozšířila výuka uměleckých oborů a ZUŠ by získala větší prostory, které potřebuje, a zároveň by bylo zachováno základní vzdělání klasické školy,“ upřesnil znění návrhu Miloš Berounský. Druhá varianta by počítala se stávajícím počtem škol včetně ZUŠ, ale podle Berounského by bylo ideální vyměnit budovy Základní školy Jiráskovo náměstí a ZUŠ.

„Základní škola nemá naplněnou kapacitu, naopak umělecká škola hledá větší prostory. Výměna budov by si vyžádala i jistou rekonstrukci, ale vyřešila by stávající problémy,“ poznamenal Berounský. Podle slov náměstka primátora Martina Soukupa jsou oba návrhy v podmínkách českého školství těžko realizovatelné.

„První varianta, při které by vznikla speciální škola, je dle mého názoru nereálná. Tato zařízení spravuje kraj a vzhledem k tomu, že i ten přistoupil k optimalizaci sítě středních škol, neumím si představit kladnou odpověď,“ vysvětlil. Druhé nabízené řešení zatím neviděli ředitelé škol, kterých by se mělo dotknout. „Ředitelé zatím nejsou s touto myšlenkou seznámeni, a nelze tedy říct, jak by to mohlo v reálu vypadat,“ podotkl na závěr Martin Soukup.

Školy mají namále!

Na poloprázdné školy čeká změna. Postupně zaniknou. Magistrát už má připravené konkrétní varianty řešení optimalizace škol. Diskusi se ale nebrání. Konečné slovo bude mít až hradecké zastupitelstvo.

Plánovaná optimalizace sítě škol nabrala po prázdninách opět na obrátkách. V minulém týdnu se uskutečnila porada ředitelů škol, na které už někteří měli k dispozici návrhy jiných řešení, než před prázdninami představilo město.

V ohrožení jsou dvě oblasti

„Samozřejmě máme k dispozici už konkrétní varianty řešení, které probereme v příštím týdnu s řediteli škol. Stále platí, že se bude jednat o oblasti Pražského a Slezského Předměstí,“ uvedla vedoucí školského odboru města Alena Synková.

Doplnila, že pokud přijdou ředitelé s konkrétními nápady, pak se o nich dá diskutovat. „Konečné slovo bude mít rada města a zastupitelstvo, které musí plán odboru schválit,“ řekla razantně Synková. Odlišný pohled na situaci má ředitel Základní školy Habrmanova Jiří Záleský, který společně s kantory vypracoval jiný návrh řešení.

Ředitel nabízí jinou variantu řešení

„Městu jsem už naše stanovisko předložil, ale bylo mi vráceno s dovětkem, že se jedná o velmi obecné řešení,“ prozradil jiří Záleský. Podle jeho slov by kritériem pro zachování či zrušení školy mohla být její kvalita, potažmo zájem rodičů. „Stanovilo by se procento kapacity, pod, kterou by naplněnost školy nesměla klesnout. Vycházet by se mohlo ze zahajovacích výkazů,“ nastínil principy řešení Jiří Záleský.


Vzápětí dodal, že nyní pracují na jeho upřesnění a magistrátu ho předloží na jednání, které se uskuteční 17. září. „Zatím jsme byli seznamováni se záměry magistrátu, teď doufáme, že dojde ke konkrétním jednáním o jednotlivých možnostech,“ uzavírá.

Na poloprázdné školy čeká změna. Postupně zaniknou

Podle již dřívějších slov náměstka primátora Martina Soukupa je záměr města na sloučení některých škol nutný. Důvodem je nedostatečné naplnění kapacit škol.

Podobně argumentuje také vedoucí odboru školství Alena Synková. „Město vycházelo při tvorbě návrhů optimalizace z kapacity, kterou si stanovili ředitelé sami, ale ani tyto stavy nejsou naplněny. Ředitelé stanovili počet míst na školách na 9750 dětí. V tomto roce máme ve skutečnosti obsazenost 7339 žáků. Pokud vezmeme v úvahu úbytek prvňáčků, kterých jsme předpokládali 830 a reálně jich nastoupilo 790, pak je změna nutná,“ dodala Alena Synková.

Podstavy se týkají především Slezského a Pražského Předměstí. „V obou těchto oblastech by jedna škola měla postupně zaniknout a budova by byla využita pro Základní umělecké školy Habrmanova a Na Střezině,“ doplnila Alena Synková. S jiným návrhem přichází Maximum, sdružení rodičů žáků školy Habrmanova.

„V pondělí se uskutečnilo jednání s náměstkem primátora Martinem Soukupem a na něm jsme nastínili dvě řešení, která by podle nás byla nejvhodnější. Obě varianty by počítaly se zachováním všech škol v dané lokalitě,“ uvedl Miloš Berounský ze sdružení Maximum.

Silvie Růčková

7.10.2007 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 14 000 Kč Pomocníci v kuchyni POMOCNÉ PRÁCE (ROZDĚLOVÁNÍ JÍDEL), ŘIDIČ/-KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POMOCNÉ PRÁCE (ROZDĚLOVÁNÍ JÍDEL), ŘIDIČ/-KA, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Náplň práce: rozdělování + rozvoz jídel stálým zákazníkům osobním automobilem, - Požadujeme: min. základní vzdělání, ŘP sk. B, zodpovědnost, schopnost učit se novým věcem, - Nabízíme: zaměstnaneckou stravu, - Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky, - Kontaktní osoba v případě zájmu: pí. Halberštátová tel.: 773 603 737, nebo e-mail: marketa.ha@seznam.cz. Pracoviště: Markéta halberštátová - hk, Bohdanečská, č.p. 138, 503 11 Hradec Králové 15. Informace: Markéta Halberštátová, +420 773 603 737. Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 16 000 Kč Pomocní kuchaři POMOCNÝ/-Á KUCHAŘ/-KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POMOCNÝ/-Á KUCHAŘ/-KA , - PP na dobu neurčitou, nástup 1.11.2018, pracovní doba 8:30-22:00 krátký-dlouhý týden, 15 dní v měsíci , - Požadujeme: základní vzdělání, min. 2 roky praxe v oboru, zdravotní průkaz, pracovitost, spolehlivost, odpovědnost, - Nabízíme: příspěvek na stravování, příjemné prostředí v nově zrekonstuované kuchyni, , - Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky, - Prosím o zaslání životopisu na e-mail: sportcafe@quick.cz. Pracoviště: Sport cafe,s.r.o., Velké náměstí, č.p. 151, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Michal Kammel, +420 608 633 723. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební inženýr 25 000 Kč Stavební inženýři technologové, normovači TECHNOLOG/-ŽKA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: TECHNOLOG/-ŽKA, - PP na dobu neurčitou, nástup 1.11.2018, - Pracovní náplň: práce v týmu na jednotlivých zakázkách Intechy, provádění technologických výpočtů, návrhy technologických schémat, návrhy aparátů, spolupráce s ostatními profesemi na zakázce, znalost výpočtového simulačního pragramu, znalost ang. a rus. jazyka vítána, - Nabízíme: dovolenou navíc, stravenky, zvláštní prémie, - V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem: vladimir.celar@intechahk.cz. Pracoviště: Intecha hradec králové spol. s.r.o., Machkova, č.p. 587, 500 11 Hradec Králové 11. Informace: Vladimír Celar, +420 495 272 390,603 544 591. Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 125 Kč Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/-ICE. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 125 kč, mzda max. 125 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/-ICE, - PP na dobu určitou do 30.6.2019, nástup dle dohody, možnost prodloužení PP , - Náplň práce: Pracuje s rodinami ohroženými sociálním vyloučením ambulantní i terénní formou. Je klíčovým pracovníkem rodin, poskytuje základní sociální poradenství, monitoruje lokality, aktivně vyhledává a oslovuje potencionální klienty, provádí administrativu spojenou s výkonem činnosti, podílí se na prezentaci služby i organizace a aktivně spolupracuje s návaznou sociální sítí. Naplňuje standardy kvality sociálních služeb. Výkon práce zejména v odpoledních hodinách., - Požadujeme: Vzdělání dle zákona č. 108/2006 Sb. o soc. službách v platném znění, aktivní znalost standardů kvality sociálních služeb i SPO, zákona č. 108/2006 Sb. a zákona č. 359/1999 Sb. v platném znění, schopnost týmové i samostatné práce, dobré komunikační schopnosti a prezentační dovednosti, bezúhonnost, počítačovou gramotnost , ŘP skupiny B (aktivní řidič), - Nabízíme: Stabilní a dobré finanční ohodnocení, zajímavou a různorodou práci v sociální oblasti, prostor pro seberealizaci, prohlubování a zvyšování kvalifikace, práci pod supervizí i metodickým vedením, zázemí v administrativní budově v centru, možnost pracovat v organizaci s 20letou tradicí, pružnou pracovní dobu, - Náležitosti přihlášky do výběrového řízení: Strukturovaný životopis s prohlášením: "Souhlasím s poskytnutím osobních údajů uvedených v tomto životopise a jejich schraňováním pro účely výběrového řízení organizace Salinger, z.s..", motivační dopis v rozsahu A4 s osnovou: , - Motivace pro danou pracovní pozici a práci s cílovou skupinou Centra Síťovka, - Proč bych měl/a získat danou pozici právě já, - Čím bych mohl/a přispět Centru Síťovka, " Kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, " Čestné prohlášení o trestní bezúhonnosti, popř. scan výpisu rejstříku trestů (ne starší, než 3 měsíce) , - Vše zasílejte na email: centrum.sitovka@salinger.cz, kontaktní osoba: Mgr. Kateřina Výtisková, tel.: 777 807 051, - Pokud nebude přihláška obsahovat výše uvedené náležitosti, nebude uchazeč přizván k výběrovému řízení. Osobní dokumenty uchazečů se bezprostředně po ukončení výběrového řízení vracejí zpět uchazečům nebo skartují. K výběrovému řízení budou pozváni pouze vybraní uchazeči.. Pracoviště: Salinger, z.s. gočárova, Gočárova třída, č.p. 1620, 500 02 Hradec Králové 2. Informace: Kateřina Výtisková, +420 777 807 051.

Vítězem 128. Velké pardubické s Českou pojišťovnou na dostihovém závodišti v Pardubicích se stal  Jan Faltejsek na Tzigane du Berlais.

Mám štěstí na koně, tvrdí vítěz. Tzigane má kam růst

Ilustrační foto.

Případ „otráveného" gyrosu policie odložila

Masarykova socha se vrátila na úpické náměstí

Královéhradecko, Úpice - Po 65 letech se na náměstí vrátila socha prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. V rámci oslav 100. výročí založení republiky město veřejnosti představilo také zbrusu nové kulturní centrum, které vybudovalo v pozadí nové sochy.

Čtrnáct kulí! Rezerva RMSK si otevřela střelnici v Libčanech

Hradec Králové - Dalším kolem o víkendu pokračovaly mistrovské soutěže mužů Okresního fotbalového svazu Hradec Králové ročníku 2018/19.

Bezgólový mač celků z popředí v Opočně notně protáhl penaltový rozstřel

Královéhradecký kraj - Dalšími zápasy pokračovaly o víkendu I. A a I. B třída, nižší fotbalové soutěže v kraji.

Kopidlenský kvítek inspiruje již dvacet pět let

Královéhradecko, Kopidlno /FOTO/ - V sobotu zavítali do areálu zahradnické školy návštěvníci oblíbené prodejní výstavy, která se konala v rámci 25. ročníku Kopidlenského kvítku.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT