VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V hradeckých školách propukne revoluce

HRADEC KRÁLOVÉ - Radnice v Hradci Králové hodlá pro nízký počet dětí spojit některé školy na Pražském a Slezském Předměstí. Opuštěné objekty budou sloužit mládeži.

7.10.2007 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/František Hloušek

Počet škol ve městě se v příštím školním roce opět sníží. Radnice zahájila revoluci, při které chce část škol sloučit. Radikální řez čeká především Slezské a Pražské Předměstí.

„Hlavním důvodem je optimální naplnění tříd, což je podle zákona v průměru pětadvacet dětí. Souvisí to s financováním škol. Návrh ještě bude projednávat rada a schvalovat zastupitelstvo,“ řekl náměstek primátora Martin Soukup.

Například na Slezském Předměstí se sloučí Základní škola (ZŠ) SNP a ZŠ Jih. Pavilony ZŠ Jih by měla postupně převzít umělecká škola Na Střezině, která nyní sídlí v několika budovách ve městě. „Samozřejmě se to dotkne i učitelských sborů, ale snižování stavu bude postupné,“ uvedla ředitelka školy SNP Miluška Karásková.

Přesná čísla zrušených tříd, propuštěných kantorů ani úspor město zatím nezná. „Tato čísla nejsou nijak podstatná. A úspory neočekáváme. Opuštěné objekty chceme dál využívat ke vzdělávání dětí,“ řekl Martin Soukup.

Na Pražském Předměstí se na stěhování chystá Základní umělecká škola Habrmanova. Přesune se do areálu ZŠ Josefa Gočára na Tylově nábřeží.

Někteří rodiče s opatřeními nesouhlasí. „U nás se probudili pozdě, ale přece. Sepisují petici,“ uvedla ředitelka ZŠ Jih Alena Hradílková.

Radek Šprinc

Optimalizace základních škol v lokalitě Slezské Předměstí

V lokalitě Slezské předměstí v současné době fungují tři úplné základní školy:

• Základní škola JIH a Mateřská škola, Hradec Králové, Luční 838

• Základní škola SEVER, Hradec Králové, Lužická 1208

• Základní škola, Hradec Králové, třída SNP 694

Celková, schválená kapacita těchto tří zařízení je 2290 žáků.

V současné době (školní rok 2007/2008) navštěvuje tyto školy celkem 1541 žáků, vč. 77 žáků speciálních tříd při ZŠ JIH a 111 žáků sportovních tříd při ZŠ SEVER.

Řešení situace v lokalitě Slezského Předměstí:

1. sloučení ZŠ SNP a ZŠ JIH pod ředitelství jedné základní školy

2. stanovení cílové kapacity sloučené školy

3. změna spádových obvodů v lokalitě Slezské Předměstí pro dvě základní školy – ZŠ SEVER a ZŠ SNP

4. žáky speciální „oční“ třídy převést do Střední školy, Základní školy a Mateřské školy, Hradec Králové, Štefánikova 549

5. ZŠ SEVER řešit společně se ZŠ Pouchov z důvodu přirozeného spádu na základě dalšího vývoje

6. zápis pro školní rok 2008/2009 provést již pod novou základní školu

7. postupné uvolnění jednotlivých pavilonů v areálu ZŠ JIH pro potřeby Základní umělecké školy Na Střezině

8. nezřizovat další dyslektické třídy

Optimalizace základních škol v lokalitě Pražské Předměstí

V lokalitě Pražské Předměstí v současné době fungují tři úplné základní školy, s celkovou cílovou kapaciitou 1670 žáků:

• Základní škola a Mateřská škola, Hradec Králové, Bezručova 1468

• Základní škola, Hradec Králové, Habrmanova 130

• Základní škola, Hradec Králové, Jiráskovo náměstí 1166

V současné době navštěvuje tyto školy celkem 1462 žáků.

V budově ZŠ Habrmanova je umístěna také základní umělecká škola se 1372 žáky. Prostory pro tento počet žáků jsou velmi stísněné.

Řešení situace v lokalitě Pražské Předměstí:

1. ukončit činnost mateřské školy pod ředitelstvím ZŠ Bezručova

2. zachovat ZŠ Jiráskovo náměstí, přiřadit pod jeho ředitelství Mateřskou školu Březhrad, která patří do spádového obvodu této základní školy

3. zachovat ZŠ Habrmanova bez omezení

4. zachovat soukromou základní uměleckou školu BONI PUERI v prostorách budovy ZUŠ Habrmanova

5. přemístit ZUŠ Habrmanova do areálu ZŠ Josefa Gočára, Tylovo nábř., která má po splynutí Základní školy V Lipkách a Základní školy Zálabí cílovou kapacitu 900 žáků a naplněnost pro školní rok 2007/2008 560 žáků

6. v uvolněných prostorách po základní umělecké škole vybudovat zázemí pro školní družinu, popřípadě školní výdejnu, pro žáky ZŠ Habrmanova

7. upravit spádové obvody ZŠ Březhrad, ZŠ Habrmanova, ZŠ Jiráskovo náměstí, ZŠ Josefa Gočára, Tylovo nábřeží

Sdružení rodičů Maximum bojuje o zachování školy

Podle slov náměstka primátora Martina Soukupa jsou návrhy nerealizovatelné. O zachování všech základních škol na Pražském Předměstí jednalo včera sdružení Maximum společně s ředitelem Základní školy Habrmanova Jiřím Záleským a náměstkem primátora Martinem Soukupem.

„Přišli jsme se dvěma návrhy, které by zachovaly suverenitu všech škol a ještě by pomohly i základní umělecké škole,“ uvedl Miloš Berounský ze sdružení Maximum, které tvoří rodiče žáků ZŠ Habrmanova. Podle prvního návrhu by se sloučila základní škola spolu se školou uměleckou, a vznikla by tak škola speciální.

„Tímto krokem by se rozšířila výuka uměleckých oborů a ZUŠ by získala větší prostory, které potřebuje, a zároveň by bylo zachováno základní vzdělání klasické školy,“ upřesnil znění návrhu Miloš Berounský. Druhá varianta by počítala se stávajícím počtem škol včetně ZUŠ, ale podle Berounského by bylo ideální vyměnit budovy Základní školy Jiráskovo náměstí a ZUŠ.

„Základní škola nemá naplněnou kapacitu, naopak umělecká škola hledá větší prostory. Výměna budov by si vyžádala i jistou rekonstrukci, ale vyřešila by stávající problémy,“ poznamenal Berounský. Podle slov náměstka primátora Martina Soukupa jsou oba návrhy v podmínkách českého školství těžko realizovatelné.

„První varianta, při které by vznikla speciální škola, je dle mého názoru nereálná. Tato zařízení spravuje kraj a vzhledem k tomu, že i ten přistoupil k optimalizaci sítě středních škol, neumím si představit kladnou odpověď,“ vysvětlil. Druhé nabízené řešení zatím neviděli ředitelé škol, kterých by se mělo dotknout. „Ředitelé zatím nejsou s touto myšlenkou seznámeni, a nelze tedy říct, jak by to mohlo v reálu vypadat,“ podotkl na závěr Martin Soukup.

Školy mají namále!

Na poloprázdné školy čeká změna. Postupně zaniknou. Magistrát už má připravené konkrétní varianty řešení optimalizace škol. Diskusi se ale nebrání. Konečné slovo bude mít až hradecké zastupitelstvo.

Plánovaná optimalizace sítě škol nabrala po prázdninách opět na obrátkách. V minulém týdnu se uskutečnila porada ředitelů škol, na které už někteří měli k dispozici návrhy jiných řešení, než před prázdninami představilo město.

V ohrožení jsou dvě oblasti

„Samozřejmě máme k dispozici už konkrétní varianty řešení, které probereme v příštím týdnu s řediteli škol. Stále platí, že se bude jednat o oblasti Pražského a Slezského Předměstí,“ uvedla vedoucí školského odboru města Alena Synková.

Doplnila, že pokud přijdou ředitelé s konkrétními nápady, pak se o nich dá diskutovat. „Konečné slovo bude mít rada města a zastupitelstvo, které musí plán odboru schválit,“ řekla razantně Synková. Odlišný pohled na situaci má ředitel Základní školy Habrmanova Jiří Záleský, který společně s kantory vypracoval jiný návrh řešení.

Ředitel nabízí jinou variantu řešení

„Městu jsem už naše stanovisko předložil, ale bylo mi vráceno s dovětkem, že se jedná o velmi obecné řešení,“ prozradil jiří Záleský. Podle jeho slov by kritériem pro zachování či zrušení školy mohla být její kvalita, potažmo zájem rodičů. „Stanovilo by se procento kapacity, pod, kterou by naplněnost školy nesměla klesnout. Vycházet by se mohlo ze zahajovacích výkazů,“ nastínil principy řešení Jiří Záleský.


Vzápětí dodal, že nyní pracují na jeho upřesnění a magistrátu ho předloží na jednání, které se uskuteční 17. září. „Zatím jsme byli seznamováni se záměry magistrátu, teď doufáme, že dojde ke konkrétním jednáním o jednotlivých možnostech,“ uzavírá.

Na poloprázdné školy čeká změna. Postupně zaniknou

Podle již dřívějších slov náměstka primátora Martina Soukupa je záměr města na sloučení některých škol nutný. Důvodem je nedostatečné naplnění kapacit škol.

Podobně argumentuje také vedoucí odboru školství Alena Synková. „Město vycházelo při tvorbě návrhů optimalizace z kapacity, kterou si stanovili ředitelé sami, ale ani tyto stavy nejsou naplněny. Ředitelé stanovili počet míst na školách na 9750 dětí. V tomto roce máme ve skutečnosti obsazenost 7339 žáků. Pokud vezmeme v úvahu úbytek prvňáčků, kterých jsme předpokládali 830 a reálně jich nastoupilo 790, pak je změna nutná,“ dodala Alena Synková.

Podstavy se týkají především Slezského a Pražského Předměstí. „V obou těchto oblastech by jedna škola měla postupně zaniknout a budova by byla využita pro Základní umělecké školy Habrmanova a Na Střezině,“ doplnila Alena Synková. S jiným návrhem přichází Maximum, sdružení rodičů žáků školy Habrmanova.

„V pondělí se uskutečnilo jednání s náměstkem primátora Martinem Soukupem a na něm jsme nastínili dvě řešení, která by podle nás byla nejvhodnější. Obě varianty by počítaly se zachováním všech škol v dané lokalitě,“ uvedl Miloš Berounský ze sdružení Maximum.

Silvie Růčková

7.10.2007 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 23 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti správy školství, kultury a zdravotnictví REFERENT/KA VĚDECKÉHO ODDĚLENÍ. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: REFERENT/KA VĚDECKÉHO ODDĚLENÍ, - Pracovní poměr na dobu určitou 1 roku s perspektivou převedení na dobu neurčitou, pružná pracovní doba, nástup od 1. 7. 2018 nebo dohodou, místo výkonu práce: Farmaceutická fakulta v Hradci Králové, - Náplň práce: zajišťování administrativní agendy vědeckého oddělení, administrativa a evidence grantů a projektů, administrativa a evidence grantových smluv, správa dat, zveřejňování a aktualizace informací na fakultním webu, denní komunikace se studenty, zaměstnanci i externími spolupracovníky fakulty, vyřizování korespondence v českém i anglickém jazyce, zodpovědnost za chod svěřených agend, spolupráce s ostatními odděleními děkanátu a fakulty., - Požadavky: středoškolské vzdělání, případně vyšší odborné či vysokoškolské vzdělání bakalářského studijního programu, uživatelská znalost práce na PC (MS-Office) na velmi dobré úrovni, znalost AJ minimálně na úrovni B2, logické uvažování, zodpovědnost, spolehlivost, pečlivost, přesnost a důslednost, komunikativnost (výborné písemné a ústní vyjadřování), odolnost vůči stresu, samostatnost, loajalita,časová flexibilita, ochota učit se nové věci. , - Nabízíme: práci v prestižní vzdělávací a vědecké instituci Univerzity Karlovy, pracovní smlouvu na dobu určitou, plný pracovní úvazek, pružnou pracovní dobu, 5 týdnů dovolené za rok,, příspěvek na stravování, FAFÍK - dětská skupina (možnost využít služby dětské skupiny pro děti zaměstnanců fakulty), ČSOB motivační program (balíček nadstandardních výhod pro všechny zaměstnance), benefity UK (slevy a výhody pro zaměstnance UK u externích subjektů), - Mzdové podmínky dle platného Vnitřního mzdového předpisu Univerzity Karlovy s výhledem navýšení formou přidělení osobního ohodnocení po uplynutí tříměsíční zkušební doby a případně dalších motivačních odměn., - Strukturovaný životopis, motivační dopis, ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání a souhlas k nakládání s poskytnutými osobními údaji zasílejte poštou nebo doručte osobně do 19. 6. 2018 na adresu: Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové, Ing. Lenka Vlčková - tajemnice, Akademika Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové., Obálku označte slovy: "Referent/ka vědeckého oddělení"., Souhlas k nakládání s poskytnutými osobními údaji naleznete na www.faf.cuni.cz - úřední deska.. Pracoviště: Univerzita karlova, farmaceutická fakulta v hradci králové, Akademika Heyrovského, č.p. 1203, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Lenka Vlčková, +420 495 067 300,739 488 248.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 40 500 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ/-KA MEZINÁRODNÍ NÁKLADNÍ DOPRAVY SK. C. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 40500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: ŘIDIČ/-KA MEZINÁRODNÍ NÁKLADNÍ DOPRAVY SK. C, - Místo výkonu práce: Vážní 891, 500 03 Hradec Králové, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Náplň práce: řidič MKD, přepravy převážně Německo, Rakousko - víkendy volné, - Požadujeme: ŘP sk. C, profesní průkaz karta řidiče, dopravně psychologické vyšetření, výpis z rejstříku trestů, - Nabízíme: firemní telefon, pravidelné školení řidičů, věrnostní benefity, - Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky,, - V případě zájmu nás kontaktujte telefonicky či e-mailem: info@swifttransport.cz, kontaktní osoba: p. Tomeš, tel. 778 052 844. Pracoviště: Swift transport s.r.o.*, Vážní, č.p. 891, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Ladislav Tomeš, +420 778 052 844.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘIDIČ/-KA, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, místo výkonu práce: ČR a EU, - Požadujeme: vyučení, ŘP sk. C, profesní průkaz, praxe, - V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem nebo telefonicky. Kontaktní osoba: Věchet Roman, e-mail: rvechet@seznam.cz, tel.: 774 511 117. Pracoviště: Roman věchet s.r.o., 503 15 Nechanice. Informace: Roman Věchet, +420 774 511 117.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 11 000 Kč

Mechanici a opraváři motorových vozidel MECHANICI/-ČKY A OPRAVÁŘI/-KY MOTOROVÝCH VOZIDEL. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MECHANICI/-ČKY A OPRAVÁŘI/-KY MOTOROVÝCH VOZIDEL, - Místo výkonu práce: Česká republika, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Požadujeme: min. základní vzdělání, pracovitost, důslednost, zodpovědnost, komunikativnost, dobrý zdravotní stav, bezúhonnost, zručnost, výhodou ŘP sk. B, C, znalost ruského jazyka, - V případě zájmu své životopisy zasílejte na e-mail: babutska.s@seznam.cz (pí. Ing. Babucká). Pracoviště: Ok garant, s.r.o. [1], 503 04 Černožice nad Labem. Informace: Světlana Babucká, +420 777 807 779.


Archiv přesouvá 3,5 tisíce metrů archiválií. Ušetří skoro milion

Archiv přesouvá 3,5 tisíce metrů archiválií. Ušetří skoro milion

Ilustrační obrázek

Pro děti s dobrým vysvědčením bude aquacentrum zadarmo

Hradecký kros. Běžecký závod je už příští neděli

Hradec Králové - Příští neděli 24. června se na Biřičce v Hradci Králové uskuteční již 33. ročník Hradeckého krosu. Běžecký závod na deset kilometrů, který je určen pro různé věkové kategorie, je součástí populárního seriálu Velké ceny východních Čech v bězích.

Část Hradečnice se kvůli opravě do půlky července uzavře

Hradec Králové - V pondělí 18. června se hradecké technické služby vrhnou na opravu oblíbené lesní stezky Hradečnice.

Univerzita oslavila sto let republiky velkolepým videomappingem

Hradec Králové - Sto let republiky si v sobotu spolu s Hradečany připomněla Univerzita Hradec Králové.

Rozhlas v Hradci oslavil 95. narozeniny se známými tvářemi

Hradec Králové - Český rozhlas pořádal v sobotu v Hradci Králové oslavu svých 95. narozenin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT