Vysvobození po více než čtyřiceti letech se dočká Obchodní akademie a Jazyková škola v Hradci Králové.

Z objektu na třídě ČSA, který je téměř v havarijním stavu, se o prázdninách přesune do jedné z budov Základní školy Josefa Gočára na Tylově nábřeží.

„Už aby to bylo. Máme tu zoufalé podmínky. Je zde prach, smrad, špína a vlhko. Větrat se přitom nedá, to se pak kvůli dopravě neslyšíme. Hygiena nám navíc před lety zakázala učit ve sklepě, takže je to tu malé, a studenti i kantoři musí přejíždět do školy ve Štefánikově ulici,“ řekl jeden z pedagogů, který si nepřál zveřejnit jméno.

Budova, kterou škola opustí, patří městu. Vedení radnice však ještě netuší, jak ji v budoucnosti využije.

„Může tam být pouze nějaká vzdělávací instituce. Nejprve se ale musí zrekonstruovat. Buď objekt opraví město, nebo ho dlouhodobě pronajmeme a budovu zrenovuje nájemník s využitím fondů Evropské unie,“ uvedl náměstek hradeckého primátora Martin Soukup.

Náklady na rekonstrukci se podle Soukupa budou pohybovat od dvaceti do padesáti milionů korun. „Záleží na tom, zda tam budou pouze krátkodobé kurzy nebo celodenní vyučování. Kromě střechy je v té staré budově ještě všechno původní,“ řekl.

Změna čeká také základní školu na Tylově nábřeží, která dosud využívá obě budovy. Od září bude i tato instituce pod jednou střechou.

„Budovu pro akademii už vyklízíme. První a druhý stupeň byly rozdělené tři roky a bylo to pedagogicky i ekonomicky nesmírně náročné. Při přestávkách například nemůžeme zajistit dozor na všech chodbách a děti to zneužívají k demolici,“ řekla ředitelka Základní školy Josefa Gočára Jitka Kičmerová.

Kromě objektu na třídě ČSA se podle radnice brzy uvolní i další školní budovy ve městě.

„Máme k dispozici dům ve Věkoších, kde sídlila univerzita. Končí také anglická školka v Kyjovské ulici. Nemám obavy, že by objekty zůstaly nevyužité. Evidujeme řadu zájemců ze soukromé i státní školní sféry,“ dodal náměstek hradeckého primátora Martin Soukup.