„Energetický audit ukázal, že z devatenácti budov základních škol ve městě splňuje podmínky jediná, a to Základní škola Jiráskovo náměstí. U ostatních je skutečně nutná výměna oken, opravy střech a zateplení fasád,“ řekl ekonomický náměstek hradeckého primátora Boris Herman.
Radnice chce nyní nejprve vytvořit projekt na zateplení všech budov základních škol na území města. Záměr schválili v úterý zastupitelé. Studii by měl mít magistrát podle Hermana k dispozici nejpozději v roce 2008.

„Budeme se snažít získat peníze z evropských fondů. Dotace by mohly pokrýt až pětaosmdesát procent nákladů. Pak v etapách začneme s opravami. Pokud dotace nezískáme, budou muset o dalším postupu rozhodnout zastupitelé,“ řekl Herman.

Radnice zatím nevyčíslila, kolik peněz by ročně ušetřila za energie. „Půjde o statisíce až miliony korun,“ řekl náměstek primátora pro školství Martin Soukup. Dodal, že fasády škol dostanou i z důvodu bezpečnosti pestrobarevné fasády. „Řidiči by to měli brát jako pokyn k ubrání plynu.“
Na území města je na 50 školních budov.