Do základních škol Sever, SNP a Mandysova jsme se při našem testu zabezpečení školních budov dostali bez problémů, mohli jsme se procházet po chodbách a o přestávce i klidně nakukovat do učeben. Stejné by to zřejmě bylo i v jiných školách.
Podle náměstka primátora Martina Soukupa nelze školy na celý den zavřít. Stejně jako úřady jsou i ony otevřenými institucemi. Magistrát chce proto proti zlodějům nasadit více kamer než dosud.
Náměstek zodpovědný za školství Soukup připouští, že taková situace představuje určité riziko, ale nedokáže si představit, že by školy zůstaly od rána do večera uzamčené. „Škola je stejně jako úřad otevřená, nemůžete ji úplně zavřít,“ tvrdí.
Sdělil nám však, že radnice hodlá i přesto zabezpečení škol posílit. „Chceme, aby na všech základních i mateřských školách fungoval kamerový systém. Rádi bychom přitom spolupracovali s městskou policií, což by přineslo lepší ochranu,“ doplnil.
Jde přitom o bezpečnost školáků i jejich věcí. Vloupání do školních objektů a krádeže odložených věcí v nich jsou podle policistů relativně častým jevem. „Za rok 2006 jsme v okrese evidovali 42 takových případů, vloni 47 a letos zatím tři,“ uvedla policejní mluvčí Anna Pešavová.
Dodala, že nejčastěji se jednalo o krádeže mobilních telefonů. To dosvědčují i letošní události, kdy ze tří případů byly dva týkající se mobilů. Stalo se tak ve škole v Habrmanově ulici, kde žákyně odložila telefon na lavičku, a v Malšově Lhotě. V tomto případě zůstal mobil v šatně družiny.