Ponechat dvě zákadní školy, nebo je sloučit v jedno zařízení? Dilema, o kterém rozhodovali na posledním zasedání zastupitelé města.
Verdikt byl nakonec velice těsný. Ve městě zůstanou obě základní školy, znělo rozhodnutí poté, co hlasování skončilo 13:12 ve prospěch zachování.
„Jsem velice rád, že to takto dopadlo. Naše škola byla proti tomuto záměru. Nemyslím si, že by bylo potřeba řešit problematiku základního školství v Novém Bydžově tímto způsobem,“ uvedl ředitel Základní školy Karla IV. Ladislav Vlachý. Poznamenal, že sloučení škol by navíc vedlo k zvýšení anonymity mezi žáky a učiteli.

Tolik potěšen již není starosta města Pavel Louda. „Ve hře bylo několik možných návrhů řešení. Po jejich prostudování a po zjištění výsledků analýzy jsme na zastupitelstvu předložili návrh obě školy sloučit. V regionu stále klesá počet dětí, tím i počet žáků nastupujících do prvních tříd. Dalším důvodem, proč školy sloučit, je i to, že město jako zřizovatel musí zajišťovat provoz a finance na vybavení dvakrát. Také by bylo možné snadněji zajistit vyrovnaný počet žáků ve třídách a lépe vybavit i využít odborné učebny,“ vysvětlil starosta.

Klesající počet dětí ve třídách i další rozdíly mezi oběmi školami se snaží město vyřešit již více než rok. V dubnu si nechalo vypracovat podrobnou analýzu stavu a navrženo bylo několik řešení.
„V posledních patnácti letech se vložily peníze především do Základní školy Karla IV., kde byla vystavěna jídelna a nová přístavba. Tím se Základní škola V. K. Klicpery stávala méně schopná konkurence a došlo k razantnímu úbytku žáků,“ popsal již před časem stávající problémy ředitel ZŠ V. K. Klicpery Miroslav Janoušek. On sám se vyslovil pro sloučení obou škol. „Bylo by to dobré řešení a také nejekonomičtější,“ dodal.

Základní škola V. K. Klicpery přijímá v posledních letech do první třídy kolem 30 žáků. Konkurenční „Karlovka“ kolem 50. „Teď budeme jednat o rozpočtu a financování obou škol. Pak uvidíme, co bude dál,“ řekl starosta.