Ještě není ani přijímací řízení na střední školy u konce a už teď je jasné, že téměř dvě desítky oborů zůstanou letos uzavřeny.

Nejsou žáci, kteří by je chtěli studovat. A bude nejspíš ještě hůř. Počet žáků vycházejících z devátých tříd klesá a bude klesat i v dalších třech letech. Na jistotě školám nepřidala ani letošní „novinka“, kdy si mohli studenti podat až tři přihlášky.

„Je to hrozný chaos. Až do června, dokud nebude uzavřeno přijímací řízení, nevíme, kolik žáků ve skutečnosti budeme mít. Přestože ještě nemáme ukončené první kolo řízení, vyhlásili jsme již druhé,“ popisuje situaci ředitelka hradecké střední průmyslové školy Eva Stehlíková.

S potížemi se potýkají především odborná učiliště, kde některé klasické obory ani neotevřou. První ročníky prodavačů lahůdek či autoelektrikářů jsou pro letošní rok minulostí. V ohrožení je kupříkladu montér suchých staveb.

„Žádné mimořádné problémy však nemáme. Je pravdou, že nepřehledná je situace v počtu přijatých žáků díky možnosti podat si tři přihlášky. V některých oborech jsme měli trojnásobný počet přihlášek. Z přijatých uchazečů se poté kupříkladu osm rozhodlo jít jinam. To je pak komplikovaná situace,“ uvedl ředitel SOŠ a SOU Vocelova Vladislav Košťál.

Bez obav naopak mohou být, jako každý rok, gymnázia a ekonomická lycea. Uchazečů o studium mají přehršle.

„Rodiče i žáci si stále neuvědomují, že šikovných řemeslníků je nedostatek a firmy po nich vysloveně dychtí. Tyto profese jsou velmi žádané a také dobře placené,“ říká Václav Kosina, ředitel střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku.

Té se podařilo letos naplnit o dvě třídy více než v loňském roce. Přesto však jeden z oborů za rok neotevřou. „Už v prvním kole bylo jasné, že zájemci o obor uměleckořemeslné stavby klávesových nástrojů nejsou. Proto jsme ho ani neotevřeli,“ dodal Kosina.

Studenti prvního ročníku do obou nenastoupili ani v loňském roce. „Je to tak. Jsme však jednou z posledních škol v republice, kde se tento obor dá studovat. Nemůžeme ho zrušit. Jednou za tři roky se vždy nějací zájemci objeví. Stačí jich minimálně pět,“ poznamenal ředitel.

Situaci hodlá řešit také Královéhradecký kraj, který je zřizovatelem středních škol. „Počet volných míst ve školách je dvojnásobný oproti možným uchazečům. Zvažujeme nyní různé koncepty, jak situaci vyřešit,“ dodal radní pro oblast školství Jiří Nosek.