Možnosti představit své vyučované obory a úspěchy školy využilo na páteční a sobotní Prezentační přehlídce středních a vyšších odborných škol 71 vystavovatelů. Prostorami Kulturního domu Střelnice prošlo více než deset tisíc návštěvníků, což podle slov organirátora Josefa Jirouše překonalo doposud nejvyšší účast.
 
„Letos to byl už patnáctý ročník, který se nesl ve znamení praktických ukázek. Hodně škol chce zaujmout nejen klasickými letáky, ale i ukázkou tvorby žáků,“ upřesnil Josef Jirouš.
 
Největší školou na Hradecku, jež na přehlídce také lákala nové studenty, byla SOŠ a SOU Hradební. „Účastníme se této akce každým rokem a díky této příležitosti máme menší problémy se získáním studentů,“ uvedl ředitel školy Josef Machek.
 
Zajímavý způsob prezentace zvolila Labská hotelová škola z Pardubic. „Žáci přímo na místě nazdobí na přání dort, třeba k narozeninám. A pro osvěžení si mohou nechat návštěvníci namíchat od našich studentů–barmanů koktejl,“ uvedl jeden z učitelů, Jaroslav Michálek.
 
Šikovnost studentů ukazovala škola nejen na místě, ale pochlubila se i získanými trofejemi. „Nejvíc si cením třetího místa na mistrovství České republiky barmanů juniorů,“ prozradil student Labské hotelové školy Tomáš Melzer.
 
Žáci devátých ročníků základních škol mohli využít i služeb poradkyně z hradeckého úřadu práce. „S celou třídou pracuji přímo v úřadě, ale tady mohu poradit jednotlivcům. Žáci mají možnost se otestovat podle svých zájmů, aby zjistili, na co se hodí, a to jim usnadní rozhodování,“ uvedla Marcela Malečková z úřadu práce. Žáci také získali přehled o oblíbenosti oborů a možnostech uplatnění.
 
„Děti jsou v dnešní době velmi sebevědomé. Někdy je to i přehnaná sebedůvěra, na kterou mohou doplatit,“ uvedla Malečková. Poznamenala, že stále zůstává v lidech zakořeněný předsudek o učebních oborech. „To je však velká chyba. Kdo zvolí účební obor, neprohloupí,“ uzavírá.