Související vpravo…

Lékařské odbory přijaly vládní návrh v podobě memoranda, na němž se usnesly s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem. Doktoři asi dobře věděli, že návrh, který jim vláda poskytla, mohl být i poslední. Z celkového počtu 3800 avizovaných výpovědí, které byly nazývány exodem, k hromadnému podání nakonec nedošlo.

„Zvítězil zdravý rozum,“ reagoval včera na schválení memoranda ředitel královéhradecké fakultní nemocnice Roman Prymula. „Pokud nedojde k excesům, budeme schopni přijmout zpět na původní pozice všechny lékaře, kteří podali výpovědi,“ dodal.

Ve „fakultce“ podalo výpověď 187 lékařů, to je třetina ze všech. V průběhu protestů ji stáhlo pouze několik, podle informací Deníku celkem osm.
,,Myslím si, že to memorandum, které bylo publikováno mělo být jednoznačně přijato. Celá situace měla být vyřešena již před několika měsíci, nemuselo se čekat až do této doby. Z té akce mě mrzí, že byla redukována pouze na platy. Celé konání má smysl zejména proto, že by mělo nastartovat systémové změny ve zdravotnictví,“ řekl Jindřich Tošner, přednosta porodnice Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

„Lékaři vyčkají schválení memoranda vládou a pak stáhnou své výpovědi,“ uvedl za hradecké odboráře david Doležal.

Nemocnice v celé republice však i přesto připravovaly katastrofické scénáře pro případ, že by byl vyhlášen nouzový stav. Lékaři jsou teď plní nadšení a panuje mezi nimi skutečná vůle k nastartování procesu reforem ve zdravotnictví. Memorandum a dohoda by tak měly být spíše začátkem nové spolupráce a snahy lékařských odborů dohlédnout na postupnou transformaci oboru.

Kdo si vlastně oddechl?

Hejtmani v krajích nemusí vyhlašovat stav nouze. Lékaři si snad přišli na své. Pacienti nemusejí mít strach, že nebudou ošetřeni. Vše by mělo být v pořádku. Nutné bude udržet stávající stav v pozici pozvolného růstu reforem, jež se nevytratí a nevyhasnou.

(jo)