Dvě velmi dobré zprávy dostali fanoušci hradeckého fotbalu v posledních dvou dnech. V úterý nejprve městští radní schválili vítěze tendru na stavbu stadionu, včera pak Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zastavil správní řízení ohledně tendru. V praxi to znamená, že k zahájení stavby zbývá městu už jen poslední krok. Vítěznou nabídku uskupení firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont s cenou 568 milionů korun bez DPH musí v pondělí schválit zastupitelé. Pokud se tak stane, může primátor města Alexandr Hrabálek (ODS) v první polovině dubna za město podepsat smlouvu. Od té doby bude mít dodavatel stavby 24 měsíců na dokončení stadionu. Samotná stavba začne podle investičního náměstka Jiřího Bláhy (ODS) nejpozději v září. A na jaře 2023 by měli hradečtí fotbalisté poprvé vyběhnout do zápasu na zbrusu novém stadionu pro osm tisíc diváků.

Vizualizace stadionu v Malšovicích
Radní Hradce doporučili vítěze tendru. Město má za stadion zaplatit 568 milionů

ÚOHS se zabýval tendrem na stadion už od podzimu. Firma Poor si stěžovala, že hodnotící podmínky města jsou netransparentní a diskriminační. Radnice to sice odmítala, ale do uzavření případu kvůli tomu nemohla podepsat s žádnou firmou smlouvu. Toto omezení teď padlo. Porr svou námitku stáhl a ÚOHS včera vydal usnesení, kterým řízení zastavil. „Po uplynutí lhůty k podání rozkladu, která činí 15 dnů, nabude usnesení právní moci, a tím zanikne také předběžné opatření, kterým se zadavateli zakazuje uzavřít smlouvu s vybraným uchazečem,“ prozradil mluvčí úřadu Martin Švanda. Firma Porr pro Deník stažení své námitky potvrdila. K jejímu rozhodnutí přispěl fakt, že před několika týdny společnost zvítězila ve výběrovém řízení na stavbu stadionu v Pardubicích. Na stavbu dvou stadionů nemá společnost kapacity. „Jedním z důvodů byl fakt, že naše námitka ležela na stole úřadu více než půl roku. Dalším důvodem je, že máme plně obsazenou kapacitu a nejsme schopni postavit další stadion, když jsme vyhráli soutěž na rekonstrukci stadionu v Pardubicích. Nechceme tak být tím, kdo bude blokovat výstavbu stadionu v Hradci Králové,“ uvedla mluvčí společnosti Porr Lenka Angelika Tichá.

Zatímco v Pardubicích budí podoba nového stadionu rozpaky, ten hradecký by měl patřit k nejhezčím v zemi. Jeho podobu můžete vidět na vizualizacích, které se Deníku podařilo získat. Sama radnice se je chystá zveřejnit až na pondělním zastupitelstvu. „Jsme svázáni zákonem o veřejných zakázkách. Velmi nám to svazuje ruce, ale máme své důvody, proč nemůžeme zveřejnit více," vysvětlil postoj města primátor. Nový stadion bude mít kapacitu minimálně 8 tisíc diváků. Splňovat bude podmínky pro kategorii UEFA 4, což znamená, že se na něm budou moct hrát i mezinárodní utkání. Podmínkou města byla také multifunkčnost stadionu, například na koncerty pojme stadion až 25 tisíc lidí. Že půjde o jeden z nejhezčích stadionů v Česku tvrdí i Petr Dědek – majitel pardubického hokejového klubu a také společnosti D&D Elektromont, která bude hradecký stadion stavět. I to je další pikantní spojení odvěkých východočeských rivalů.

Podle informací Deníku by se cesta k novému stadionu neměla zaseknout ani v posledním možném bodě - na pondělním zastupitelstvu. Velkou většinou schválila návrh začátkem března hodnotící komise, pro nehlasovali jen dva členové z dvanácti. „Hodnoticí komise se hlasy jak koalice, tak opozice a celkově výraznou většinou rozhodla navrhnout ukončení zadávacího řízení tendru a schválení vítěze. Toto jsme v úterý projednávali také na radě města a vítězný návrh jsme jednomyslně doporučili zastupitelstvu k rozhodnutí,“ řekl náměstek primátora pro oblast městských investic Jiří Bláha.

Dá se počítat, že kromě hlasů ODS a hnutí ANO získá vítězný návrh podporu i z řad dalších politických subjektů. Dlouhodobě podporují stavbu stadionu například komunisté. Největší opoziční kluby HDK a Piráti se budou o postupu ještě radit. Vadí jim, že výběrové řízení město ukončilo už po předběžných nabídkách a nevyužilo možnosti jednat s firmami o vylepšení návrhu ve prospěch města. Někteří členové komise také tvrdí, že ostatní dvě nabídky byly až podezřele špatné. Zároveň však dva velké opoziční klub přiznávají, že vítězný návrh je kvalitní. "Potřebujeme si ale nejdřív důkladně prostudovat smlouvy, jestli v nich není nějaký problém," řekla Deníku předsedkyně HDK Pavlína Springerová. Podobně mluví i Aleš Dohnal. "Ten návrh je dobrý. Je vidět, že když se postupuje se selským rozumem a nesoutěží se jen podle ceny, jsou firmy schopné vytvořit kvalitní návrh," dodal předseda zastupitelského klubu Pirátů.