Už šest let spojuje Hradec Králové a Černilov cyklostezka. Před lety se počítalo s tím, že na stezku končící ve Slatině ihned naváže další úsek spojující Slatinu se Slezským předměstím. Realita je ovšem jiná. Cyklisté stále musí absolvovat několikakilometrovou jízdu po rušné silnici od Nového Města nad Metují. Radnice totiž už roky marně pokouší vykoupit pozemky, po kterých má cyklostezka vést. V současné chvíli chybí dva souhlasy majitelů.

"Buď se nám podaří ty dva majitele přesvědčit, aby nám pozemky prodali, nebo budeme muset naplánovat jinou cestu. Cyklostezku na Slatinu považuji za zásadně důležitou, protože po silnici je to tam opravdu nebezpečné," řekla Deníku náměstkyně primátora pro oblast správy majetku Věra Pourová (ANO), která věří, že se brzy podaří stezku dotáhnout. Cyklostezka má vést podle plánů po pravé straně silnice ve směru do města. U firmy Dítě Logistics, která svůj pozemek zatím odmítá městu prodat, má pak přejít doleva a končit má o několik desítek metrů dál za křižovatkou u sídla Hradeckého deníku v Kladské ulici.

A kudy dál?

Podle náměstkyně není stezka zatím dál projektovaná. To ovšem znamená, že chodci a cyklisté budou muset riskovat i dál. Na Slezské Předměstí a do centra města totiž budou muset jet buď přes rušný nadjezd, po kterém jezdí stovky kamionů každou hodinu, nebo využít některý z nelegálních přechodů přes koleje.

"Zatím je to vymyšlené pouze tak, že se dojede za tu křižovatku, konec ale zatím dotažen není," potvrdila Pourová, že problém s překonáním železniční tratě plánovaná stezka zatím neřeší.

Problémy s pozemky

Ještě horší je situace s roky plánovanou stezkou v ulici Bratří Štefanů. Pokud chtějí cyklisté například k chatovým osadám u Svinar, musí absolvovat jízdu po mezinárodní silnici I/11 vedoucí z Hradce na Ostravu.

„Tam jsme úplně na začátku. Zatím nám několik majitelů odmítlo prodat pozemky," přiznala Pourová s tím, že chce znovu všechny majitele pozemků oslovit a začít další kolo jednání. Z městského rozpočtu chce vyčlenit finanční prostředky na nákup pozemků. "Ani ty peníze zatím nemám. I tady je ale cyklostezka a chodník bezesporu nadmíru potřeba," dodala náměstkyně pro správu majetku města.

Hazard se životem

Cyklostezky dlouhodobě žádají komise místní samosprávy. A některým obyvatelům už dochází trpělivost. "Město nutí obyvatele roky hazardovat se svým zdravím a životem. Jestliže nebude v nejbližších dnech vydán veřejný závazek zastupitelstva k urychlenému dokončení stezek, očekávejte projevy občanské neposlušnosti," napsal zastupitelům i novinářům jeden z nich. Jako protest prý plánuje společně s dalšími místními blokovat přechody pro chodce před hradeckým magistrátem.

Na radnici věří, že k tomu ovšem nedojde. "Věřím, že je to nadsázka. Pozvali jsme pana Piteru na schůzku a věřím, že když mu ukážeme, že náš záměr realizovat ty cyklostezky je férový, že se k tomu stejně férově postaví i on," řekla Věra Pourová.