Slavnostní galavečer Dnů pro Izrael který se koná od 19 hodin v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové, se stal již tradiční společenskou událostí, která svým dosahem i významem výrazně přesahuje královéhradecký region.

V letošním roce bude probíhat částečně v duchu oslav 20. výročí a zároveň trochu i v duchu loučení, neboť je posledním pro velvyslance Státu Izrael J.E. Gary Korena. Ten bude při této příležitosti jedním ze zvláštních hostů, který se v rozhovoru představí divákům i v rámci programu.

Dalším hostem talk show bude prezident Pavel Smutný z Česko-izraelské smíšené obchodní komory, která letos slaví 20 let své činnosti a spolu se Dny pro Izrael tak slaví společně.

Posledním hostem talk show, kterou bude tradičně moderovat Denis Doksanský, ředitel Centra Sion, je legendární Hugo Marom, významný izraelský občan s českými kořeny a výjimečným životním příběhem a zároveň obrovskou lidskou moudrostí. Coby takzvané Wintonovo dítě se z Brna dostal až do Tel Avivu, mezitím byl mimo jiné jedním z prvních izraelských pilotů cvičených v roce 1948 v Československu.

V rámci galavečera vystoupí swingová legenda Laďa Kerndl, mnohdy nazývaný českým Sinatrou, a také pěvec a synagogální kantor Michal Foršt spolu s hudebním doprovodem.

Během přestávky se uskuteční autogramiáda knihy PhDr. Miloše Pojara - našeho prvního porevolučního velvyslance v Izraeli „Masaryk a židovství", kterou uvede syn autora a nedávný velvyslanec v Izraeli a prorektor VŠ Cevro Tomáš Pojar. Ve foyer bude ke zhlédnutí výjimečná výstava Židovští uprchlíci z arabských zemí, poskytnutá izraelským velvyslanectvím. Zároveň zde bude probíhat ochutnávka izraelských vín.

V rámci letošního 20. ročníku proběhnou ve spolupráci s Knihovnou města Hradec Králové například další akce jako dramatizace díla Viktora Fischla a přivítán bude také spisovatel Ivan Kraus při autorském čtení z vlastních děl v prostorách centrální knihovny.

Kdo převzal záštitu nad akcí?
Stejně jako v předchozích letech se projekt koná pod záštitou nejvyšších ústavních činitelů České republiky - prezidenta České republiky Miloše Zemana, předsedy Senátu Milana Štěcha, předsedy Poslanecké sněmovny PČR Jana Hamáčka, premiéra Bohuslava Sobotky, dále pak 1. místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky, místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka a ministra kultury Daniela Hermana. Již pravidlem se stalo udělení záštity velvyslancem Státu Izrael v České republice J. E. Gary Korenem. Partnerem je Česko-izraelská smíšená obchodní komora.

Jiří Řehořek