Před Heldovou městskou 
knihovnou zastavil automobil s diplomatickým označením. Nevystoupil z něj ale žádný velvyslanec, nýbrž česká pohádková postava Krteček. A nebyla to jen ledajaká postavička, ale plyšový Krteček, který se loni v květnu podíval do vesmíru. Stal se tak po Vladimíru Remkovi druhým českým kosmonautem.

Doprovázel jej Miroslav Konvalina z Amerického centra Velvyslanectví USA v Praze a Milan Halousek z České kosmické kanceláře, což je česká obdoba známé americké NASA. Tato trojice si povídala se žáky 4. a 5. třídy ZŠ Třebechovice pod Orebem.

Manželka astronauta je napůl Češka

„Krteček se dostal do raketoplánu Endeavour jako maskot astronauta Andrewa Feustela. Jeho žena je totiž napůl Češka. Výběru předcházelo poslání PFka mým americkým přátelům v NASA. Fotografoval jsem se s dvouletým synem, který nechtěl postát, tak jsme si pomohli velkým plyšovým krtečkem. A v Houstonu se jim tak líbil, že ho chtěli s sebou do kosmu," vypráví Miroslav Konvalina.

Krteček se tak podíval na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), která je velká jako fotbalové hřiště, a kde pracuje šest lidí. „Andreu Feustel se připravoval devět let na svůj první start v roce 2009, o dva roky později letěl do vesmíru podruhé a právě s Krtečkem," popisuje přípravy Milan Halousek.

Krteček se vrátil 
ke svému otci

Andrew Feustel ale vzal na oběžnou dráhu ještě tajně jednoho menšího Krtečka. Po návratu do Čech jej daroval otci Krtečka, výtvarníkovi Zdeňkovi Milerovi, který zemřel loni v listopadu.

Besedy s Krtečkem se těší  velké oblibě i rok po jeho misi. „O programu jsem se dozvěděla od kolegyně z Týniště a přišlo mi úžasné, kdybychom u nás viděli Krtečka, který byl ve vesmíru," popsala vznik návštěvy Monika Malá, knihovnice z Heldovy městské knihovny.