Bytová politika, komunitní domy pro seniory, cestovní ruch. Nejen to byla témata, o kterých ve středu hovořila ministryně Karla Šlechtová se starosty a zástupci Rady Královéhradeckého kraje.

Potěšila podpora cestovního ruchu

„První dojem, který z tohoto kraje mám, je velmi pozitivní. Cítím tu přátelskou atmosféru," usmívala se ministryně, která kraj chválila především za výraznou podporu cestovního ruchu. „Překvapila mě vysoká informovanost, která v těchto otázkách panuje," podotkla. Královéhradecký kraj má například podle ní na rozdíl od většiny dalších krajů svůj vlastní program na podporu cestovního ruchu.

„Hovořili jsme také o podpoře místních komunikací," doplnil hejtman kraje Lubomír Franc. Na přetřes přišly také detaily stavebního zákona. „Starostové měli velký zájem toto téma probrat a zjistit, jaké pro ně mají novinky v zákoně dopady. Řešili jsme také detaily nového zákona o zadávání veřejných zakázek," naznačila Karla Šlechtová.

Jedním z cílů návštěvy je podle ministryně pro místní rozvor vyslyšet starosty z regionů a reagovat na jejich podněty. „Hodně z nich si například stěžuje na to, že když firma nedodělá veřejnou zakázku, tak se klidně může přihlásit o další. Do nového zákona nyní dáváme to, že uchazeč, který něco neudělá, nebo to udělá špatně, tak nemusí být připuštěn k další zakázce," naznačila Šlechtová.

Kontrola bude už příští rok

Ta také hodlá kraj navštívit i v příštím roce. „Slíbila jsem, že se vrátím a že přijedu na kole Labskou stezkou," uvedla se smíchem. Cílem její příští návštěvy by mohla být i zoologická zahrada ve Dvoře Králové. „Především však budu chtít vidět výstupy našich projektů. Hradec Králové například čerpal výrazné prostředky na podporu hasičů a já budu chtít vidět, jak se s těmito penězi naložilo."