Do dvou let by měla v západní části průmyslové zóny Zábědov vyrůst slévárna litiny a ocelolitiny.

Společnost Kasi, která od města koupila bezmála dvouhektarový pozemek, počítá s výstavbou haly za více než sto milionů korun. Samotné vybavení přijde na dvojnásobek. Odhady společnosti počítají s 230 miliony ko­run.

„Slévárna připravovaná pro naši průmyslovou zónu bude nejmodernější v České republice. Před vydáním povolení stavby musí investor zajistit všechna vyjádření orgánů hygieny a životního prostředí,“ vysvětlil celý proces vedoucí odboru investic a rozvoje města Bohuslav Zachař.

Stavební práce by tak mohly začít v dubnu příštího roku. „Kroky nutné k zahájení stavby jsme začali podnikat už v lednu. Nyní zajišťujeme potřebnou schvalovací a projektovou dokumentaci,“ potvrdil Jan Dašek z pardubické společnosti Kasi.

Slévárna, v níž budou dvě šestitunové elektrické tavící pece, plánuje v plném provozu zaměstnat až 160 lidí. Ve čtyřsměnném provozu by se pohybovalo 130 zaměstnanců. První z nich by mohli do haly nastoupit na přelomu roku 2010 a 2011.

„Výrobky budou z padesáti procent pro vlastní potřebu a zbytek produkce bude na objednávku,“ doplnil Jan Dašek. Kromě kanalizačních vpustí či poklopů slévárna počítá s výrobou hydrauliky nebo odlitků pro elektroprůmysl. „Hmotnost jednoho kusu se bude pohybovat v průměru kolem pětadvaceti kilo. Maximálně však pětačtyřicet kilogramů,“ upřesnil Jan Dašek.