Pro část místních je to výhra, pro některé hořké zklamání. Právě zeleň totiž obyvatele sídliště Markovická za poslední rok rozdělila na dva nesmiřitelné tábory. Jedni se nemůžou dočkat, až se vysokých clonících stromů zbaví, druzí si naopak nad ztrátou nejen přírodního stínu stýskají. „Na Slezském žijí lidé, kteří se sem nastěhovali v 60. letech a zeleň tu vysazovali postupně. Stromy společně s nimi vyrostly a zestárly, není tak divu, že k nim mají místní osobní vztah," říká Miroslav Půža, jeden z autorů petice proti kácení .
Nejvíc padne bříz
Jenže to je zároveň i nejsilnější argument města – stromy v ulicích Markovická, Gagarinova a Ječná jsou totiž i 50 let staré, vysychají, napadají je nemoci a podle odborníků jsou tak doslova časovanou bombou. „Dřeviny, které se mají pokácet v první fázi, byly vyhodnoceny jako skutečně nebezpečné. Při extrémních podmínkách hrozí kvůli velkým výdutím jejich rozlomení, a to nemůžeme riskovat," vysvětluje mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková. K zemi má jít v první fázi přesně 51 stromů, z toho 40 vzrostlých bříz. To je mírný ústupek – původně jich měly pily sejmout 59, magistrátní odborníci ale nakonec kvůli požadavkům petentů plány přehodnotili. Většina z nich se ale stejně skácí. „Několik stromů jsme přesunuli do druhé etapy kácení. Například jde o jeden velký dub zimní, pod který podrůstají dva duby červené. Tak to tam nemůže zůstat, snažili jsme se ale vyhovět a první fázi kácení co nejvíce zmírnit," potvrdila Vlčková.
Nové povolení o kácení schválil magistrát na konci června poté, co mu to původní na jaře zrušil krajský úřad kvůli výskytu vzácné sovy – kalouse ušatého. Rozhodnutí je tak znovu platné a už je jen otázkou času, kdy se pily na Slezském přihlásí o slovo.
Podnět ke kácení přitom podalo městu bytové družstvo a další jednotliví obyvatelé sídliště už v roce 2011. Radnice se rozhodla na to jít z gruntu a místo vykácení pár stromů lokalitu rovnou úplně zrevitalizovat. Vybraná odborná firma tedy zpracovala projekt, ve kterém poslala k zemi dohromady 149 stromů ve třech fázích, nových navrhla vysadit jen 18. Jakmile však plán magistrát posvětil a technické služby začaly loni v zimě dřeviny označovat typickými oranžovými puntíky, zvedla se u místních obrovská vlna nevole a pily se jim podařilo odvrátit doslova za minutu dvanáct. Na podruhé jim to už však zřejmě nevyjde.