Cena vody letos rostla. V Hradci Králové a dalších městech, která spadají do sítě Vodovodů a kanalizací Hradec Králové (VAK), to přineslo nárůst výdajů za vodné a stočné zhruba pět korun za měsíc. VAK zvýšil cenu o 1,9 procenta, důvodem je nákladné odstraňování fosforu z odpadních vod. Cena vody v Hradci a okolí – 92,02 korun za kubík – je jedna z nejvyšších v kraji.

Zdražování opět otevírá otázku, zda je dobré, že zisky z vody plynou do soukromého sektoru.

Vodárny totiž už dvanáct let provozuje francouzská soukromá společnost. Před lety politici prodej do soukromých rukou obhajovali argumentem, že se silným soukromým partnerem nebude cena růst tak rychle jako bez něj.

I proto, že hradecké vodovody nedosáhly na evropskkou dotaci na jejich rekonstrukci, by někteří zastupitelé chtěli změnu. Hradeckou vodárenskou infrastrukturu má od roku 2005 na třicet let pronajatou dceřiná společnost Veolie Královéhradecká provozní (KHP). V ní drží město třetinový podíl a chce ho zvýšit.

Cena v Hradci opět rostla. Je to kvůli fosforu

„Cestou je zvyšování podílu v KHP a tím i zvyšování zisků pro město. Před deseti lety, když se smlouva podepisovala, jsme neměli odborníky a zkušenosti, které investor nabídl,“ vysvětlil nedávno primátor Fink.

Podle některých stran v zastupitelstvu je navyšování podílu v KHP dobrou cestou. Myslí si to například Oldřich Vlasák z ODS.

Investice do sítě se nyní financují z několika zdrojů: příjmů hradeckých Vodovodů a kanalizací – tedy nájmu a dividend od společnosti Hradecká provozní – z předplaceného nájemného ve výši 300 milionů, státních dotací, úvěrů a prostředků od okolních obcí.

Primátor KHP hájí i v oblasti spolehlivosti a investic. Ty byly a mají být podle něj velké. „Nezažil jsem zde ani rozsáhlejší havárii, o kanály i trubky je postaráno dobře. Navíc s tím nemáme starosti – neumím si představit, že máme velkou komunální společnost, kterou řídí zastupitelé a jiní odborníci. Výhodou je, že KHP můžeme honit, když něco nefunguje,“ dodal Fink.

S jeho slovy souhlasí i starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil. Ten byl při prodávání „vody“ skeptický, nakonec názor změnil. Podle něj mazi hradeckým VAKem a KHP funguje dobrá symbióza. Starosta chválí investice do vodovodů a kanalizací a obhajuje i růst ceny vody, který podle jeho názoru není dramatický.

Některým hradeckým zastupitelům se však stávající stav nelíbí a chtěli by změnu. Jinak by situaci řešil například Martin Hanousek (SZ): „Ukázalo se, že tato skrytá privatizace byla velkou chybou. Velké rekonstrukce není možné financovat z unijních dotací, zisky přitom putují soukromé společnosti. Sliby Veolie, že se cena bude navyšovat o inflaci, byly plané. Hradec by měl aktivně jednat. Vždyť řešení této situace bylo jedním z bodů koaličního prohlášení,“ vypočítal opoziční zastupitel.

Pro řešení situace se v minulosti vyslovila i zastupitelka za ANO Monika Štayrová, které vadí, že francouzská společnost vyvádí zisky z Česka i fakt, že KHP nemůže pobírat dotace z Evropské unie.

O ukončení smlouvy by prý jednali i komunisté v hradeckém zastupitelstvu. Jako bod programu před volbami měli vodu i sociální demokraté.

Zdražování
Odstraňování fosforu z odpadních vod či investice do infrastruktury. Společnost, která zásobuje domácnosti v hradeckém okrese vodou, zdražování obhajuje. Hlouběji do kapsy si letos sáhnou obyvatelé krajského města, ale také Chlumce nad Cidlinou, Nového Bydžova, Smiřic, Nechanic či Černilova. Obcí, které patří do sítě společnosti Vodovody a kanalizace Hradec Králové. Ta zdražila kvůli vyšším nákladům na čistění odpadních vod. Peníze, které od lidí inkasuje, směřují do obnovy vodárenského majetku.

„Společnost za 11 let investovala do rekonstrukce vodovodních a kanalizačních sítí, úpraven pitných vod a čistíren odpadních vod v Chlumci, Novém Bydžově, Třebechovicích, Předměřicích, Hradci Králové a dalších obcích okresu přes 2,5 miliardy korun,“ uvedl Pavel Loskot, náměstek společnosti.