Od ledna tak musejí lidé v Hradci Králové počítat s tím, že si za jízdu autobusy a trolejbusy připlatí. Nejvíce se změna jízdného dotkne seniorů, dětí a doprovodu. Při platbě městskou kartou, která doposud stála 14 korun, si dospělí za jednu jízdu zaplatí 16 korun. Papírové jízdenky pak podraží z 20 na 25 korun, sms jízdenka z 25 na 30 korun a jízdenka u řidiče z 30 na 40 korun. Roční jízdné pro dospělé stoupne jen nepatrně, místo 3700 korun zaplatíte od nového roku 3870 korun. Větší dopad však bude mít nový tarif pro školáky. Roční předplatné podraží ze současných 1480 korun na rovných 1800. Nejvíce si však připlatí senioři. Ti doposud platili za roční „lítačku“ sto korun. Teď však budou muset zaplatit rovných 600 korun. Nově pak budou muset zaplatiti i lidé doprovázející dítě do tří let věku. A to 16 korun. Za dětský kočárek si DPMHK bude účtovat deset korun.

Ilustrační foto
Bankovní podvod stál muže několik set tisíc korun

Podle vedení města, které dalo na analýzy městského dopravce, vedlo ke zvýšeným cenám zohlednění inflace či nárůst cen pohonných hmot a energie. „Zvýšení cen jízdného MHD rozhodně není populárním krokem. Ale pokud chceme zachovat objem přepravy, pak s ohledem na vývoj cen vstupů je třeba ceník upravit tak, aby tuto inflaci zohlednil. Jednotlivé jízdné se v průměru zdraží v řádech korun, u časových jízdenek je to pak podle konkrétního tarifu. Vážíme si stálých klientů, v procentním vyjádření je tak navýšení u časových jízdenek menší,“ řekl ředitel Dopravního podniku města Hradce Králové Zdeněk Abraham a dodal, že k poslednímu zdražení došlo před pěti lety.

Náměstek zodpovědný ha DPMHK Pavel Marek (ANO), byl rozhodnutím svých kolegů ve vedení města šokován. Návrh nakonec prošel 6 z 9 hlasů. „Opravdu mě šokovalo, že toto zdražení prošlo. Byl jsem ochoten o tom diskutovat, ale byl jsem postaven prakticky před hotovou věc. Mrzí mě to i z toho důvodu, že jsme voličům slibovali že ke zdražení nedojde,“ nechal se slyšet MarekTOho nejvíc mrzí, že kolegové z vládnoucí koalice prosadili masivní zdražení hlavně pro školáky a seniory: „Vnitřně s tím nesouhlasím. Zdražilo se hlavně u těchto skupin a u skupin, které jsou ekonomicky aktivní, se na ceny sáhlojen kosmeticky – A v tom je ten největší problém.“ Celou věc může ještě v schodit ze stolu pondělní zastupitelstvo. Pokud k projednání tohoto bodu dojde, nebude odpůrce Marek navrhovat projednávání sám, ale pokud změnu někdo navrhne, tak ji podpoří. „Jak jsem řekl, vnitřně s tím nesouhlasím a nelíbí se mi to, ale nepůjdu proti našemu partnerovi,“ doplnil Marek.

Městská doprava v Hradci podražíZdroj: Archiv

Městská doprava v Hradci podražíZdroj: Archiv

Městská doprava v Hradci podražíZdroj: Archiv

Městská doprava v Hradci podražíZdroj: Archiv