Koaliční smlouvu tam podepsaly hned dva dny po volbách vítězná ODS s Volbou pro město, Sdružením pro Trutnov a Piráty. V 33členném zastupitelstvu zaplní dohromady jednadvacet křesel. V pozici starosty pokračuje Ivan Adamec, místostarosty budou Tomáš Hendrych a Pirát Tomáš Eichler. V městské radě bude mít šest členů ODS, dva VPM, dva Piráti a jednoho Sdružení pro Trutnov. Ustavující zasedání nového trutnovského zastupitelstva se uskuteční 5. listopadu.

Křesla starostů se nezakymácela

Rychlá dohoda se zdařila také v Rychnově nad Kněžnou, kde u kormidla zůstává Jan Skořepa z vítězného uskupení Nezávislí za Rychnov. Ti uzavřeli koaliční smlouvu s ODS, Nestraníky a KSČM. Výsledek jednání ještě musí posvětit na svém dnešním zasedání zastupitelstvo města.

V Jičíně vyhrálo v komunálních volbách ANO se starostou Janem Malým, který by měl na radnici vládnout druhé volební období. Rozhodne se 5. listopadu.

V Náchodě vzešla zvoleb vítězně ČSSD v čele se starostou Janem Birkem, který své křeslo uhájí. V 27členném zastupitelstvu získala jedenáct mandátů. Město povede po následující čtyři roky koalice složená z ČSSD, ODS a STAN, KDU-ČSL a sdružení Patrioté města Náchoda. Uvolněné místostarostenské pozice obhájí kolega Jan Čtvrtečka (ČSSD) i Pavla Maršíková (KDU-ČSL).

Jinde si ČSSD tak dobře nevedla. Například v Opočně získal mandát jediný její kandidát, navíc člen KSČM, který šel do voleb ze čtrnáctého místa kandidátky. V Opočně se na dnešním ustavujícím zasedání zastupitelů bude ucházet o funkci starostky opět Šárka Škrabalová.

Také Dobruška bude mít pravděpodobně staronového starostu - Petra Lžíčaře. Zastupitelstvo tam zasedá 5. listopadu. Stejně jako v Kostelci nad Orlicí, kde je horkým kandidátem František Kinský.

Ve Vamberku by se nejvyššího postu měl ujmout dosavadní místostarosta Jan Rezl, na místostarostu je navržen dosavadní starosta Rudolf Futter.

Třebechovice čeká střídání

Ve čtvrtek se sejde na ustavujícím zasedání zastupitelstvo Třebechovic pod Orebem, současný starosta Jiří Němec ale svoji funkci obhajovat nebude.

„Oslovili jsme všechna čtyři uskupení. Pouze s Pro - SNK jsme se domluvili v rámci rady města, ostatní neměli zájem být v radě. Složená bude z pěti Nestraníků a dvou zástupců Pro-SNK. Na funkci uvolněného starosta jsem kandidátem já a na post neuvolněného místostarosty jde do zastupitelstva návrh na Stanislava Jecha,“ uvedl Roman Drašnar (Nestraníci).

Naopak změna se neočekává v případě starostů Nového Bydžova, Chlumce nad Cidlinou a Smiřic.

Koaliční smlouva netřeba

Jednoznačné výsledky voleb rychle vyřešily situaci ve Vrchlabí. Hnutí ZVON starosty Jana Sobotky získalo rekordních 60 procent hlasů a třináct mandátů z celkových jednadvaceti, což mu dává silnou převahu bez nutnosti podepisovat koaliční smlouvy. Dnešní první setkání nového zastupitelstva potvrdí v dosavadních funkcích starostu Jana Sobotku a místostarosty Alfreda Plašila (Volba pro město) a Michala Vávru (ZVON), stejné bude složení městské rady, kde budou čtyři zástupci Zvonu a tři VPM. Sdružení Vrchlabí do toho! bude nicméně navrhovat vlastního místostarostu a kandidáta do městské rady.

Stejného starostu, Jana Jarolíma z hnutí ANO, budou mít také ve Dvoře Králové. Volit se bude ve čtvrtek v Hankově domě.

Úplně nového starostu naopak zvolí ve středu v Úpici - Petra Hrona a ve čtvrtek v Žacléři, kde na křeslo starosty aspiruje Aleš Vaníček.

Zůstávají u vesla
Jedno z prvních ustavujících zasedání městských zastupitelstev na Jičínsku se uskutečnilo v pondělí v Miletíně. U vesla zde zůstávají současný starosta Miroslav Nosek (Starostové a nezávislí), post neuvolněného místostarosty bude opět vykonávat Stanislava Hlaváčková (Starostové a nezávislí). V Hořicích se ustavující zasedání uskuteční dnes odpoledne. I tady se změna nepředpokládá. Starostenský post by měl obhájit současný starosta Aleš Svoboda z Šance pro rozvoj. Sdružení ale vyměnilo jednoho z partnerům vládnout bude za podpory Hořických patriotů. V Sobotce rozhodnou o staronovém složení radnice 1. listopadu. Ani tady by nemělo dojít k převratu. V křesle starosty zůstává Lubomír Jenček (TOP O9), místostarostou má být zvolen Jan Janatka (Živá Sobotka). K pohybu židlí nedojde určitě ani v Nové Pace, Jičíně a Lázních Bělohradu. Zde jsou schůze svolány na pondělí 5. listopadu.

Na Náchodsku nic převratného
Ani v Broumově by se na dnešním ustavujícím zasedání nemělo dít nic převratného a starostou bude i v dalším volebním období Jaroslav Bitnar a místostarostou Kamil Slezák.
V Novém Městě nad Metují proběhlo ustavující zasedání v úterý. Na postu starosty se nic neměnilo a město i nadále povede Petr Hable (VPNM), práci místostarosty bude po Michalu Besedovi vykonávat Libor Hovorka (ODS).