Sloučení dvou třetích tříd Základní školy Smiřice, které odsouhlasili již na konci minulého školního roku smiřičtí radní, se nelíbí některým rodičům. K dnešnímu dni má třetí třída celkem třicet tři žáků. Na posledním městském zastupitelstvu se o této otázce hodně diskutovalo. Přítomni byli i zástupci rodičů.

„Ve třídě je devět dětí, které potřebují individuální přístup a v tak velkém počtu žáků se jim ho nemůže dostat,“ řekl Libor Seidl, jeden z přítomných rodičů.

Důvodem rozdělení jsou úspory

Problémem je ale ekonomická situace. Při rozdělení třídy na dvě samostatné by se musel zaměstnat další učitel. „Město v současné době nemá na financování dalšího učitele, s čímž jsem rodiče na proběhlé schůzce seznámil,“ uvedl starosta Smiřic Luboš Tuzar.

Ředitel školy Petr Rohlena společně se starostou vysvětlovali situaci na rodičovském sdružení. Podle jejich slov jsou peníze hlavním důvodem, proč nelze třídu rozdělit.

„Zaměstnávám 21,91 učitele, abych mohl odučit učební plán. Mzdové prostředky dostávám pouze na 20, 99 učitele. Další zvyšování počtu kantorů i na zkrácený úvazek tudíž není z čeho zaplatit,“ tvrdil ředitel Petr Rohlena.

Rodiče chtějí, aby město či škola navrhly nějaké alternativy, které by problém vyřešily. „Třída by se mohla rozdělit alespoň na základní předměty jako je český jazyk, matematika a angličtina. Některé děti se bojí při tomto stavu chodit do školy a brečí,“ prohlásil Libor Seidl.

Podobná situace může nastat i v současném prvním a čtvrtém ročníku. V každém z nich je dohromady třicet pět žáků. „Chci situaci řešit systémově a ne jen u jedné třídy. Podobně je už několik let spojená pátá třída,“ vysvětluje starosta Luboš Tuzar.

Zaznívají také kritické hlasy

Na schůzi zastupitelstva padaly i návrhy, aby děti vyšetřili odborníci a tím by se zjistilo přesné číslo žáků, kteří potřebují zvláštní přístup. Někteří zastupitelé jsou ale pro okamžité rozdělení třídy. „Pokud se uskuteční psychologické posudky, tak z půlky dětí se udělají méněcenní. Bez debat bych třídu rozdělil. Ať to stojí, co to stojí. Škola si nějak poradí. Paní učitelku třídní Hendrychovou považuji za velice dobrou kantorku, ale v tomto stavu žáky nemůže zvládnout,“ kritizoval sloučení Jiří Hájek, člen Zastupitelstva města Smiřice.

Příští středu by se situace mohla posunout dále. Starosta totiž svolal mimořádnou schůzi zastupitelstva města, kde budou otázku základní školy podrobně probírat.

Situaci by mohla pomoci vyřešit také školní inspekce, kterou v nejbližších dnech rodiče požádají o návštěvu základní školy.