VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S žalostným stavem zámku by mohla pomoci Unie

Sloupno - Dvě desítky milionů scházejí obecnímu úřadu, aby mohl dokončit opravu barokního zámku, který desítky let chátral. Konečně se však blýská na lepší časy.

30.5.2008 1
SDÍLEJ:

Sloupno. Dne 20. 10. 2007 proběhla v areálu sloupenského zámku rekonstrukce historické bitvy podFoto: Archiv HD

S prvními dvěma etapami rekonstrukce pomohlo Sloupenským ministerstvo kultury. Nyní by mohly „přitéct“ peníze z Evropských fondů. „Na schůzce, která se uskutečnila v prostorách zámku za účasti ředitelky Centra evropského projektování a starostů mikroregionu, jsme se dozvěděli, že bychom se mohli pokusit získat peníze z EU,“ potvrdil starosta Sloupna Václav Rosůlek. Doplnil, že obec už začala pracovat na podání žádosti.

Přestože do okolí už barokní sídlo vysloveně září, vnitřní prostory jsou stále v žalostném stavu. „Od roku 1997, kdy začala první etapa rekonstrukce, jsme už dali do oprav 14 milionů. Většinovou částí přispělo ministerstvo kultury, ale dva miliony šly z rozpočtu obce,“ upřesnil informace starosta. V posledních letech se podařilo znovupostavit věžičku, která byla stržena, a obnovit originální hodinový stroj.

V těchto dnech se renovují stropy několika místností v prvním patře zámku, které byly přetřeny na bílo a barokní kresby tak zlikvidovány. Po renovaci by měly získat původní podobu. Letos by se měla stihnout také oprava rozvodů elektřiny. Z obecního rozpočtu ubyde další čtvrt milionu korun.

Kromě Sloupna by se na tvorbě celého projektu, nutného k získání peněz z Evropských fondů měly podílet i ostatní obce novobydžovského mikroregionu. „Sloupenský zámek byl zařazen do strategie rozvoje celého mikroregionu a určitá forma spolupráce bude mezi obcemi navázána. Zatím jsou však jednání na začátku,“ dodala tajemnice Nového Bydžova Marcela Česáková. Největší část rekonstrukce však zámek ještě čeká. Potřebná je především výměna oken, která chátrají, a také je nutné postavit sociální zařízení.

Podle návrhu, který společnými silami vytvořily obec Sloupno a občanské sdružení Pocidliní, by měl objekt sloužit jako kulturní, vzdělávací a školicí středisko.

„V posledním roce jsme vyvinuli maximální aktivitu, aby rekonstrukce mohla dál pokračovat. Po dokončení by se mohly prostory využívat pro pořádání výstav, koncertů, ale také přednášek nebo slavnostních aktů,“ uvedl Petr Lukáč, člen sdružení Pocidliní, které se o zámek stará. (sir)

Historie a současnost sloupenského zámku

Sloupenský zámek je nedílnou součástí kulturního dědictví celého regionu

Historická data barokního zámku sahají do poloviny 18. století. Před současným zámkem ve Sloupně stával mimo jiné dřevený obytný dům-zámeček. V době vlastnictví Benediktínů a největší slávy zasahovalo sloupenské panství velkou část Mikroregionu Novobydžovsko. Cílem studie je zámek využít pro širokou veřejnost celého Mikroregionu Novobydžovsko jako její kulturní, školící a zájmové centrum.

Historie sloupenského panství a zámku Vilém z Perštejna připojil Sloupno roku 1516 k chlumeckému panství a tento stav zůstal až do roku 1549, kdy bratři Jaroslav, Vratislav a Vojtěch z Pernštejna vesnici prodali Janu Kluckému z Libodržic (zemřel 1553). Za Kluckých z Libodržic vznikla ve Sloupně nová renesanční tvrz, přímá předchůdkyně dnešního zámku.

V letech 1553 až 1603 držel ji syn Jana Kluckého Purkart a po něm jeho syn Václav Klucký. Ten prodal Sloupno roku 1610 Jindřichu Maternovi z Květnice a na Přítoce. Za jeho syna Jana Jiřího snad pobýval na tvrzi před odchodem do exilu Jan Ámos Komenský. V roce 1628 prodal Jan Jiří Materna Sloupno s dílem Starého Bydžova Albrechtu Václavovi z Valdštejna, který tvrz propůjčil Anně Marii roz. Libštejnské, manželce Zdeňka z Valdštejna. Po Valdštejnově smrti (1634) ji vlastnila císařská komora a po ní v letech 1637 až 1669 Desfoursové: nejprve Mikuláš Desfours a kolem roku 1654 Barbora Markéta Desfoursová.

V letech 1669 až 1672 Sloupno vlastnil Adolf Vilém Harant z Polžic, v dubnu 1672 je za 24 tisíc rýnských zlatých koupil břevnovský benediktinský klášter. Opat Tomáš Sartorius dal roku 1687 renesanční tvrz přestavět v barokní zámek, letní sídlo benediktinů, sloužící i správě sloupenského statku. Kolem roku 1730 zdejší zámek často navštěvoval proslulý architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Podle jeho návrhu byl za opata Benna I. Löbla vystavěn kamenný barokní zámek v letech 1740 – 1747, který si dochoval původní podobu do současnosti.

Z břevnovsko-broumovských opatů zde např. v roce 1776 za povstání na Broumovsku pobýval Štěpán Rautenstrauch.

Zámek byl v držení Benediktýnů až do konfiskace v roce 1948 a od té doby začal nezadržitelně chátrat. Po konfiskaci se mobiliář částečně odvezl většinou neznámo kam a z části byl rozkraden nebo zničen.

Po konfiskaci a vyklizení sloužila budova zámku jako sklad obilovin a okopanin pro Státní statek Nový Bydžov – Humburky národní podnik, hospodářství Sloupno, které z větší části obhospodařovalo i polnosti velkostatku.

Než byla provedena nová fasáda, bylo vidět ze západní strany těsně pod oknem nad vraty neodborně zazděnou díru po trubce zrnometu, který foukal obilí do prvního patra. Poté budovu zámku využívala jako sklady Rafinerie cukru Skřivany.

Budova zámku nebyla opravována a rychle chátrala, střechou zatékalo, okapy nebyly a barokní žlutá fasáda pomalu, ale jistě opadávala.

V sedmdesátých letech minulého století je majitelem a uživatelem Okresní ústav národního zdraví v Hradci Králové a využil ho jako skladiště polní nemocnice a dalšího materiálu pro krizové stavy.

Za působení OÚNZ Hradec Králové dochází k přeložce střechy a výměně oplechování i okapů, ale věžička, která byla v havarijním stavu a hrozila zřícením je uvázána na lano a stržena dolů na východní stranu. Místo věžičky byl doplněn krov a krytina, tak, že na první pohled vypadala střecha jako by tam nikdy věžička nebyla. Ve vnitřní části zámku byla nevzhledně na povrchu provedena elektroinstalace, při které byly poničeny omítky a malby.Dále bylo zřízeno elektrické akumulační topení, které zámek alespoň temperovalo. Vnitřní prostory byly vybíleny a došlo tak ke zničení původních maleb. Z vnější západní strany zámku byl bezcitně vystavěn nákladní výtah pro snazší dopravu zdravotnického materiálu do patra. V přízemí zámku byl byt, z kterého byla nájemnice za působení OÚNZ Hradec Králové vystěhována a byt zrušen.

Zámecké sklepy sloužily ve druhé polovině dvacátého století jako sklad zeleniny a brambor podniku Zelenina Hradec Králové.

Průběh rekonstrukce zámku

Objekt prochází od roku 1996 intenzivní postupnou rekonstrukcí. Byla zadána a postupně vypracována potřebná předprojektová a průzkumová dokumentace. Dále byl vypracován tzv. „Projekt záchrany kulturní památky“, který rozdělil celkovou obnovu zámku do 5 etap.

Objekt byl zařazen do Programu záchrany architektonického dědictví ČR. V letech 1997 – 1999 proběhla realizace 1. etapy rekonstrukce – výměna krovu a střechy, provedeno bylo ztužení objektu, obnovena byla střešní věžička nad středním rizalitem, obnovena byla komínová tělesa. V roce 2000 byla provedena demolice nevhodné přístavby výtahu na západním průčelím, byla provedena dešťová kanalizace a hrubá úprava prostranství před západním vchodem včetně rekonstrukce části zděného oplocení.

V roce 2001 byla provedena v rámci 2. etapy oprava západní fasády, včetně rehabilitace původních okenních otvorů, přizděných a předbouraných při výstavbě výtahové šachty v minulosti.

V roce 2002 byla provedena oprava zbývajících tří stran fasády zámku, tzn. severní, východní a jižní. V souladu s Projektem záchrany objektu proběhly zároveň s opravami fasád také úpravy okolí zámku a úpravy stávajícího zděného oplocení na západní a severní straně areálu.

Autor: Silvie Špryňarová

Místo události:
30.5.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka18 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/-CE. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/-CE, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Požadujeme: práci s PC, znalost SW ARCHICAD, znalost angličtiny výhodou, řidičský průkaz skupiny B výhodou, - Nabízíme: zajímavou a tvůrčí práci, kariérní růst, osobní a lidský přístup. Atelier je moderně a designově vybaven; účast na školeních dle výběru; zajímavé finanční ohodnocení založené na odpovědném přístupu, systém bonusů za řádné a včasné výstupy; kafeterie a bar na pracovišti., - V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem na adresu: radka.vohralikova@jika-cz.cz , - Kontaktní osoba: pí. Radka Vohralíková, tel. č.: 775 550 756; e-mail: radka.vohralikova@jika-cz.cz. Pracoviště: Jika - cz s.r.o. - dlouhá, hradec králové, Dlouhá, č.p. 101, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Radka Vohralíková, +420 775 550 756.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Vedoucí skladu20 000 Kč

Úředníci ve skladech SKLADOVÝ SPECIALISTA/-KA PRO NÁHRADNÍ DÍLY. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SKLADOVÝ SPECIALISTA/-KA PRO NÁHRADNÍ DÍLY, - PP na dobu neurčitou, nástup možný od 1.3.2018, - Požadujeme: SŠ vzdělání s maturitou se zaměřením na automobilový průmysl, znalost práce s PC, internet, e-mail, komunikativní dovednosti, profesionální chování a jednání, obcchodní dovednosti, flexibilitu, AJ/NJ výhodou, řidičský průkaz sk. B, praxi v oboru 1 rok, - Nabízíme: příspěvek na stravování, - Směnný provoz: 6:45 - 15:45 h, 8:00 - 17:00 h, -V případě zájmu zasílejte životopisy na e-mail: bittnerova@farene.cz. Pracoviště: Fa rene a.s., Bratří Štefanů, č.p. 886, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Kristýna Bittnerová, .

2444 - Úředníci v logistice FLEETBOARD SPECIALISTA/-KA.20 000 Kč

Úředníci v logistice FLEETBOARD SPECIALISTA/-KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 26500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: FLEETBOARD SPECIALISTA/-KA, - PP na dobu neurčitou, nástup možný dle dohody, - hledáme specialistu/-ku pro administrativu spojenou s prodejem nákladních vozů a vyhodnocování jízd v rámci testování vozů., - Požadujeme: SŠ vzdělání nebo VŠ vzdělání technického směru, organizační a komunikační schopnosti, časová flexibilita, ŘP skup. B, ŘP skup. C výhodou, praxe 2 roky, - Nabízíme: nástupní plat dle zkušeností a praxe; motivační složka mzdy - zvyšování mzdy v rámci výsledků, - Životopisy zasílejte na e-mail: bittnerova@farene.cz. Pracoviště: Fa rene a.s., Bratří Štefanů, č.p. 886, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Kristýna Bittnerová, .

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka12 200 Kč

Uklízeči a pomocníci v domácnostech (kromě hospodyní) POMOCNÍK/ICE V DOMÁCNOSTI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Na Paloukách 106/13, Hradec Králové, Rusek, občasně na adrese: Klumparova 8, Hradec Králové, , POMOCNÍK/ICE V DOMÁCNOSTI, - PP na dobu neurčitou, nástup možný od 1.3.2018, - Náplň práce: úklid domu, zahrady, venčení a krmení psa v lokalitě Rusek, jednou týdně úklid domácnosti centru HK (Klumparova 8), - Požadujeme: ZŠ, pracovitost, nutná časová flexibilita, - V případě zájmu kontaktujte: MUDr. Melicharová, tel.: 492 600 807, (po - pá 12:00 až 14:00) nebo se v těchto hodinách zastavte osobně na adrese: Wonkova 782, Hradec Králové. Pracoviště: Mudr. karolína melicharová, Na Paloukách, č.p. 106, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Melicharová, +420 492 600 807.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hrádek u Nechanic.

Jízdárna Hrádku u Nechanic vydá památkářům svá tajemství

Hokejová příprava: Mountfield HK - Eisbären Berlin.
14

Mountfield hostil Eisbären

Varhany třebechovického kostela v létě projdou rekonstrukcí

Třebechovice pod Orebem - Varhany v evangelickém kostele v Třebechovicích se letos dočkají rekonstrukce. Oprava je potřeba, varhany z roku 1906 už nehrají tak, jak mají. S opravou by se mělo začít v létě.

Cesta k triumfu vede přes skolení Nymburka

Hradec Králové - Hradecké basketbalistky se chystají na Nilfisk Final Four Českého poháru.

Město připravilo pro sáňkaře sněžný ostrov uprostřed města

Hradec Králové - Přestože zima v krajském městě není na sníh bohatá, budou si moct zdejší děti zimní radovánky přece jen užít. Město Hradec Králové totiž vyslal do Šimkových sadů po dvou letech opět sněžné dělo.

Posily? Nejblíž sestavě je Urma

Hradec Králové - Fotbalisté Hradce nebudou hrát poslední naplánovanou přípravu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT