Dřevěný kostelík sv. Mikuláše stojící v Jiráskových sadech se vrátí na východ Slovenska. Naštěstí jen v nákresech a fotografiích, podle nichž tamní řemeslníci postaví jeho repliku.

Východoslovenská obec Habura, kde kostelík vysvěcený v roce 1510 původně stál, se totiž chystá na výstavbu objektu, který hradeckému jako když z oka vypadne. Do Hradce včera proto přijeli starosta slovenské obce s architektem. Kostelík, o který se v současnosti starají hradečtí pravoslavní věřící, změřili, zakreslili a vyfotografovali. Vrácení kostela, o kterém se vloni v médiích spekulovalo, totiž Slováci nepožadují. Uznávají, že Hradec objekt před více než sedmi desítkami let koupil.

„Je to druhá návštěva zástupců Habury u nás. První se uskutečnila na jaře, kdy potvrdili, že o vrácení kostela neusilují,“ sdělil nám Václav Svoboda z hradeckého magistrátu. To, že 700 kilometrů dlouhou cestu z východního Slovenska do Hradce podnikli Habuřané jen kvůli pořízení dokumentace dřevěného objektu, nám potvrdil i starosta Habury Mikuláš Juščík. Slovenská obec hodlá uvažovanou repliku kostelíka využívat hlavně k rozvoji turistického ruchu. „Chceme to postavit jako atrakci a lákadlo pro turisty,“ řekl Juščík.

S výstavbou repliky dřevěného objektu, která skončí v roce 2010, hodlají Slováci začít hned po prázdninách. Na 17. září plánují poklepání základního kamene. „Předpokladám, že letos uděláme základy a na jaře příštího roku bychom se mohli pustit do stavby dřevěné části,“ přiblížil harmonogram výstavby Juščík. Replika kostela bude na Slovensku fungovat jako památník umu předků. „Aby i ti, co přijdou po nás, věděli, že už pred 500 lety naši predkové takový kostelík postavili. A bez jediného hřebíku,“ uvedl Juščík.