Obec Slováků slaví

Letošním Česko-slovenským bálem, který se konal v sobotu v královéhradeckém Adalbertinu, oslavila Regionální obec Slováků v Hradci Králové deset let své existence. Funguje jako občanské sdružení, jehož cílem je sdružovat lidi, kteří jsou původem ze Slovenska, žijí v Hradci Králové nebo blízkém okolí, mají rádi Slovensko a jeho jazyk a kulturu. Nevyhýbá se ani komunikaci se sympatizanty, jichž není málo.

Obec má přes dvě stovky členů
Obec Slováků v Hradci Králové má k dnešnímu dni víc než dvě stě členů a sympatizanty, kteří se účastní jejich společných akcí. V rámci sobotního plesu se mohli lidé účastnit kulturních programů, které na ně čekaly v několika sálech Adalbertina. Bavili je hudebníci ze Svidníka, Banské Bystrice, Košic a  samozřejmě z Hradce Králové. Ani tombola nebyla rozhodně zanedbatelná. Kdo si do ní koupil lístek, mohl získat jednu z více jak čtyř set cen, mezi nimiž nechyběly například rekreační pobyty v Bešeňovej, v Bardějovských Kúpeľoch, poukaz na vyhlídkový let letadlem, fúra hnoje, slovenská slivovice, kila mouky a řada dalších pěkných cen.
Pokud byste se chtěli dozvědět o působení Slováků v Hradci více, podívejte se na web www.slovaci-hk.cz.

Sdružení hradeckých Slováků bylo během uplynulých deseti let velmi aktivní, i když začátky byly podle Julie Špalkové skromné.

„Poprvé jsme se sešli přibližně v patnácti lidech. Každý měl jinou představu o tom, co budeme dělat. Nevěděli jsme sice, jak budeme fungovat, ale okamžitě jsme se zaregistrovali na ministerstvu vnitra. Naší první akcí byl ples v Centru mladých v Malšovicích. Sešlo se nás tehdy okolo stovky. Lidé se dobře bavili, zpívali, tancovali a postupně jsme zjistili, že máme velkou chuť potkávat se. Vzhledem k tomu, že první ročník plesu v Centru mladých nemohl kapacitu zájemců pojmout, přesunuli jsme ho napřesrok do Adalbertina, kde se ples koná dodnes. Letošní ročník byl kapacitně zaplněn ve všech jeho prostorách, což mě velmi těší," zhodnotila začátky činnosti i stávající stav obce Julia Špalková.

Několikrát za léta konání  plesu se stalo, že Slováci svým pojetím akce, upraveností a přístupem k její organizaci pomohli zachránit začátek plesové sezóny ve městě.

„Plesový program připravujeme s velkým nadšením s lidmi, které to baví. Pomáhají mi a dokážou být nadšení stejně, jako já. Občas si říkám, že žít v Čechách se slovenským srdcem není vždy jednoduché. My Slováci cítíme, že potřebujeme být spolu a alespoň malý kousek domova si chceme donést do Čech," uzavřela Julia Špalková.

Vyjížděli v pět ráno

„Plesu se účastníme pravidelně, považuji jej za vydařený. Cestu sem k vám do Hradce nám ztěžoval čerstvě napadený sníh, ale byla krásná. Těšili jsme se, že se tady tradičně setkáme s našimi přáteli. Vyjížděli jsme v pět hodin ráno. Domů na Slovensko se vracíme zítra. Čeká nás další oslava v Martine," řekla Ivana Okšová, která sem přijela s manželem z Rožumberoka.

Eva Ženíšková