Může se někdo podobný Kotlebovi prosadit na Královéhradecku v komunálních volbách, jež se konají v příštím roce? Může i tady zafungovat drsný důraz na romskou otázku?

Nemělo by se to stát, jak vysvětluje politolog Jan Outlý 
z hradecké univerzity.

Rasista a xenofob – to je Kotleba
Kdo je vlastně Marián Kotleba, jehož úspěch ve slovenských komunálních volbách šokoval?
„Banskobystrickým županem se stal představitel politických sil, které hlásají rasismus, xenofobii a nenávist k demokracii. Jejich hajlující stoupenci pochodují pod symboly fašistického válečného slovenského státu," napsal slovenský list Pravda.
Kotleba vyhrál se stranou nazvanou Lidová strana Naše Slovensko, jež navazuje na fašistický odkaz Slovenského štátu z období 2. světové války.

Proč tak soudíte?
Situace je poněkud odlišná, Jde o způsob, jakým se ustavuje v Česku hejtman i zastupitelstvo. Děje se to proporční volbou, a proto je malá pravděpodobnost, že by nějaká takto extremistická strana měla dostatečnou většinu, aby zvolila svého hejtmana.

Ale především vůči Romům se
v poslední době vyostřuje averze. Ani to nemůže pomoci extrémistickým hnutím?
Takové politické síly tady jsou, ale mají podporu v řádech jednotek procent.

Proč neuspějí více?
Pro řadu voličů je to poutavé téma, ale také kvůli ne úplně příznivé hospodářské situaci to není hlavní. Teoreticky se to může stát, ale nic tomu nenasvědčuje. Vrací se levopravé schéma. Ve volbách
v příštím roce se budou lidé rozhodovat hlavně podle otázek materiálních a sociálních.

Marián Kotleba však v poslední době brnkal právě na tuto strunu. Od výrazně neonacistických tezí takticky ustoupil.
Ale spíš čekám, že lidé u nás budou volit komunisty – to je univerzální strana protestu. Výsledky nacionalistických stran v krajských volbách jsou velmi slabé. Tady se prosazují nezávislá lokální sdružení, která uzmou podporu tradičním stranám i extrémistům.