Smrtelnou ránu dostala včera Základní škola Jih na Slezském Předměstí. Pro malý počet žáků se stane 1. července pouze detašovaným pracovištěm ZŠ SNP.
 
O sloučení škol včera v 16.34 hodin rozhodli zastupitelé. Z 34 hradeckých poslanců hlasovalo pro dvacet.
 
„Schválili jsme optimalizaci celého systému školství ve městě. Tento krok byl nutný, na školách je dva tisíce volných míst, a to je finančně neúnosné,“ uvedl náměstek primátora Martin Soukup. Na škole Jih je podle údajů radnice ve třídách průměrně 18,2 žáka, do šesti tříd z deseti chodí pouze 16 dětí.
„Škola přežívá jen díky dyslektickým třídám, které však postupně končí,“ řekla vedoucí odboru školství hradecké radnice Alena Synková.
Specializované třídy pro děti s vadou zraku se podle Synkové přesunou na Základní školu Jiráskovo náměstí.
 
Škole Jih nepomohly protesty opozičních zastupitelů ani rodičů. „Optimalizace trestá schopné žáky i pedagogy. Neřeší celé území města. Navíc se s námi při tvorbě projektu nikdo nebavil,“ řekl zastupitel Rostislav Jireš (ČSSD).
 

 

Sloučení škol přinese drogy a šikanu, obávají se učitelé

 

 
Hradecký Adal včera obsadily desítky zastánců škol SNP a Jih. Po verdiktu zastupitelů o sloučení jim nebylo do řeči.
 
Osm let života zbývá Základní škole Jih na Slezském Předměstí. V září 2008 už nebudou na chodbách povykovat prvňáci. Každý rok zeštíhlí o další ročník.
Zastupitelé včera školu sloučili se ZŠ SNP. Verdiktu zklamaně přihlížely desítky rodičů i učitelé obou institucí.
„Bylo to nespravedlivé rozhodnutí. Škola Jih není nejhorší, ale prý stojí na špatném místě. Některé školy jsou méně naplněné, avšak podmínky asi bohužel nejsou pro všechny stejné,“ řekla Lenka Holubová z krizového výboru sdružení Ámos při ZŠ Jih.
Nadšení nepanovalo ani mezi příznivci školy SNP, která se specializuje na výuku cizích jazyků. Podle jejich názoru se zhorší kvalita vyučování.
„Za dva tři roky se Jih vylidní tak, že nebude možné držet třídu s deseti dětmi. Dojde ke sloučení. Učit je dohromady bude mít za následek rozložení času mezi děti, které jsou na dvou různých úrovních. Je jasné, kam to povede,“ řekla učitelka Základní školy SNP Simona Skopalová.
Zástupkyně ředitelky ZŠ SNP Zdena Hartingerová se obává bezpečnosti na školách. „Může dojít k nárůstu šikany a rozšíření drog. Navíc nám odejdou kvalitní učitelé, protože se jim nebude chtít přecházet mezi budovami,“ řekla Zdena Hartingerová. Argumenty ale nakonec zastupitele nepřesvědčily. Osud škol zpečetila těsná většina dvaceti hlasů.