Téměř devět tisíc solárních panelů za zhruba čtvrt miliardy korun rozesetých na 5,4 hektaru louky za městem.

To jsou základní parametry obří sluneční elektrárny, kterou za městskou čtvrtí Třebeš u silnice na Vysokou nad Labem buduje soukromá společnost Yellow Energy.

„Solární park by měl jít do zkušebního provozu v červenci. Dodávat elektřiny do sítě skupiny ČEZ bychom chtěli začít v srpnu.

Špatné počasí nebude problém. Budeme mít špičkové solární panely, které se díky efektivitě už nemusí otáčet za sluncem,“ řekl Boris Kudláček, jenž firmu v Hradci Králové zastupuje.

Areál roste na městských pozemcích, které radnice pronajala společnosti na 15 let. Výběr firmy však vloni poznamenal skandál. Město v podmínkách soutěže uvedlo, že chce minimálně 25 korun za metr čtvereční ročně.

Yellow Energy nabídla městu 15 korun za metr čtvereční. Další uchazeč, Zdeněk Jirout z Pardubic, ale chtěl dávat 33,30 koruny za metr. Přesto nezvítězil.

„Mám dojem, že šlo o soutěž, která byla účelově vypsána pro jednoho dodavatele,“ řekl Zdeněk Jirout.

Radnice verdikt zdůvodnila tím, že nabídka nebyla po formální stránce v pořádku.

„Každá ze tří nabídek měla vadu. Stěžovatel byl ale jediný, kdo nám zaslal dopis, ve kterém bylo pouze jeden a půl řádku s informací o ceně. Nebylo tam nic o finančním zajištění projektu a další věci,“ uvedla náměstkyně primátora Pavla Finfrlová.

Firma Yellow Energy si na vybudování elektrárny vzala úvěr od banky.

„Bude ho splácet právě těch patnáct let. Pokud město prodlouží smlouvu, tak pak už bude elektrárna pouze vydělávat. To by neměl být problém. Pozemek je totiž v ochranném pásmu čističky vod a třeba stavba bytů by tam byla hodně problematická,“ řekl Boris Kudláček.

Firma městu rovněž nabídla, že uvede v Hradci Králové do života vzdělávací projekt pro místní školy, který se bude týkat využití přírodních a obnovitelných zdrojů energie. „S tím samozřejmě i nadále počítáme,“ dodal zástupce firmy Yellow Energy.