Neziskové organizace však stále svůj šťastný den očekávají. „Peníze ještě nemáme. Přišla nám smlouva, kterou jsme podepsali, a obratem odeslali zpět. Teď budeme opět čekat,“ říká Kateřina Drábková – Bíbusová z centra Skok do života. „Vyčerpali jsme už vlastní peníze, půjčku od kraje a nyní žijeme díky dotaci z magistrátu. Ta nám vystačí tak na dva měsíce. Pak už bychom neměli kam sáhnout,“ doplnila.

Už nyní funguje centrum podle krizového plánu. Pokud by však peníze z ministerstva nedorazily a nedojde ani ke slibovanému navýšení částky určené sociálním zařízením a organizacím o 1,5 miliardy, pak déle než do srpna provoz neudrží. „Doufáme ještě, že uspějeme v individuálním projektu kraje, do něhož jsme se přihlásili. To by nám zajistilo dotaci po dobu tří let,“ vysvětlila Drábková – Bíbusová.

Lépe jsou na tom sociální ústavy a domovy důchodců. Do některých již peníze dorazily. „Zrovna včera nám byly připsány na účet. I tak ale bez navýšení vydržíme čtvrt roku,“ upřesnil ředitel Domova sociálních služeb Skřivany Slavomil Štefan.